O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ukraiński eksport zostanie wznowiony? Rynek zbóż reaguje na informacje

Ukraiński eksport

Ukraiński eksport wpłynął na notowania unijnych kontraktów, po informacji, że Rosja rozważa odblokowanie ukraińskiego transportu.

Boris Johnson wydał w środę podobne oświadczenie, w którym proponował utworzenie humanitarnego korytarza żywnościowego na Morzu Czarnym, chronionego przez siły międzynarodowe. Już sama perspektywa uwolnienia ponad 20 milionów ton zboża wystraszyła inwestorów, popchnęła ich do góry i zachęciła do sprzedaży kontraktów na zboże.

Sytuacja na Ukrainie wpływa na ceny

W rezultacie cena pszenicy w Paryżu spadła o ponad 20 euro poziomy 404 euro za tonę. Strata starej i nowej kukurydzy była tylko nieznacznie mniejsza, a wycena nowej uprawy spadła poniżej 350 EUR/tonę.

Oleg Nivyevsky z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej informuje, że przez rosyjską blokadę portów Ukraiński eksport jest zbyt drogi.

„Jedynym sensownym sposobem eksportu produktów z Ukrainy są porty morskie. Wszystkie inne sposoby eksportowania towarów są zbyt drogie albo zbyt skomplikowane logistycznie” – uważa wiceprezes Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej ekspert ds. rolnictwa Oleg Nivyevsky.

Ukraiński eksport

Ukraiński eksport odblokowany?

Oleg Nivyevsky podkreśla, że na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę okupowane państwo straciło najbardziej efektywny sposób eksportu swoich towarów – porty morskie. Ponadto rosyjscy żołnierze kradną zapasy ukraińskiego zboża na potęgę.

„Przed wojną trzeba było zapłacić 30 USD za eksport i eksport tony zboża, ale teraz kosztuje to 120 USD. To z kolei oznacza, że ​​producenci nie osiągają zysku. W efekcie rentowność agrobiznesu na Ukrainie spadnie, nawet pomimo tego, że ceny zbóż przebijają pułap, biorąc pod uwagę wydarzenia, które mają miejsce w naszym kraju - powiedział wiceprezes KSE.

Nivyevsky dodał, że jedyną możliwością zwolnienia eksportu produktów do innych krajów jest odblokowanie ukraińskich portów morskich. Zdaniem eksperta inne opcje eksportu są niemożliwe lub niepraktyczne.

„Nie można eksportować dużej ilości zboża koleją, zwłaszcza że istnieje wiele innych produktów, które również trzeba wyeksportować. Na przykład w ciągu roku obsłużyliśmy około 150 milionów ton zupełnie innych produktów" – powiedział Oleg Nivyevsky.

Ponadto, według niego, eksport drogowy znacząco podnosi koszt eksportu zboża i wielu innych towarów.

Czytaj również: Brytyjska marynarka wojenna chce eskortować statki z ukraińskim zbożem

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023