O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-03-2022

Autor: Michał Rybka

Trwająca od miesiąca wojna winduje światowe ceny pszenicy

ceny pszenicy

W miniony czwartek minął miesiąc od rosyjskiej inwazji. Z tego powodu ceny pszenicy nadal pozostają wysokie, a dostawy zbóż z Ukrainy zablokowane.

O wciąż napiętej sytuacji na światowych rynkach zbóż informuje służba prasowa Elektronicznej Giełdy Zbożowej Ukrainy Graintrade. „Rynki są wrażliwe na informacje z frontów ukraińskich. Coraz powszechniejsze jest zrozumienie, że świat potrzebuje całkowitego zwycięstwa nad krajem, który zabija cywilów, aby zaspokoić swoje pomysły zdobywania innych wolnych krajów” – podaje służba prasowa Graintrade.

Wojna generuje permanentny niepokój na rynkach zbóż 

“Świadomość, że wojna będzie trwała dłużej niż miesiąc, wywiera presję na rynki pszenicy i kukurydzy, których dostawy z Ukrainy są całkowicie zablokowane, a z Rosji ograniczone ze względu na odmowę wielu krajów współpracy z agresorem” – czytamy w dalszej części informacji prasowej. 

Odnotowuje się, że od poniedziałku 21 marca światowe ceny pszenicy i kukurydzy wzrosły o 4-5 proc. z powodu braku perspektyw na wznowienie dostaw z głównych krajów eksportujących. Handlowcy nie ryzykują kupowania drogich i długich kontraktów terminowych, ponieważ w przypadku zakończenia wojny ceny zbóż gwałtownie spadną.

ceny pszenicy

Ceny pszenicy podbijają niekorzystne warunki atmosferyczne

„Według NASS USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) uprawy pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych cierpią z powodu braku opadów. Na przykład w Kansas liczba upraw w dobrej lub doskonałej kondycji wzrosła do 25 proc. w ciągu tygodnia, średnio do 36 proc., podczas gdy w Teksasie i Oklahomie liczba upraw uległa znacznemu pogorszeniu. Według prognoz z tego tygodnia w rejonach uprawy pszenicy ozimej spadnie ponad 30 mm opadów, co przyspieszy wegetację roślin” – analizują amerykańscy eksperci.

Eksport pszenicy ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o 5 proc. do 330,6 tys. ton w tygodniu od 11 do 17 marca, ale kupujący nie spieszą się z zakupem drogiej pszenicy, licząc na niższe ceny po wojnie. majowe kontrakty terminowe na europejską pszenicę na paryskim Euronext wzrosły o 4,1 proc. lub 15 €/t do 376,75 €/t lub 413,74 USD/t. 

Z kolei argentyński rząd zapowiedział zwiększenie rocznego kontyngentu na eksport pszenicy w latach 2022/23 roku o 8 milionów ton do 10 milionów ton, aby wykorzystać wysokie światowe ceny pszenicy, podczas gdy kontyngent na rok 2021/22 roku wyniósł 14,5 miliona ton. 

Wahania na rynku kukurydzy

"Majowe kontrakty terminowe na kukurydzę w USA 21 marca wzrosły o 2 proc. do 297,7 USD/t w następstwie cen ropy. Według stanu na 20 marca kukurydze zasiano na 42 proc. powierzchni, co stanowi wzrost o 5 proc. w stosunku do zeszłorocznej stawki i o ​​7 proc. powyżej średniej z 5 lat. Eksport kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych w ciągu tygodnia wzrósł o 28  proc. do 1,4 mln ton, a łącznie w sezonie wyniósł 27,1 mln ton (z przewidywanych 63,5 mln ton), czyli o 17,6% mniej niż przed rokiem” – podkreślają specjaliści.

Dodatkowo ceny popytu na kukurydzę ukraińską z dostawą do zachodniej granicy spadły do ​​260 USD. Brak infrastruktury do dostarczania dużych przesyłek wiąże się z poważnymi problemami logistycznymi. Krajowe ceny pszenicy spożywczej na Ukrainie spadły do ​​7,5-7,7 tys. UAH/t z dostawą do młyna ze względu na niski popyt na mąkę i zwiększoną podaż.

Czytaj także: Ukraina szuka sposobu na eksport zbóż. Trwają rozmowy z wybranymi krajami

źródła: agravery.com/ fot. pexels

swiatrolnika.info 2023