O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Światowe ceny żywności zanotowały znaczny spadek w lipcu 

Ceny żywności

Światowe ceny żywności w lipcu spadły o 8,6% w porównaniu z czerwcem. Według FAO jest to największy spadek od października 2008 roku. 

Spadek trwa już czwarty miesiąc z rzędu po historycznym maksimum odnotowanym w marcu. Jeden z najmocniejszych spadków zanotowały ceny zbóż. Według raportu FAO “międzynarodowe ceny zbóż paszowych również wykazują tendencję spadkową już czwarty miesiąc z rzędu: spadły o 11,2% w porównaniu z czerwcem, ale pozostają o 12,1% wyższe niż w ubiegłym roku”.

Ceny żywności na świecie zanotowały spadek o 8,6% 

Indeks cen żywności FAO wyniósł w lipcu 140,9, czyli o 8,6% mniej niż w czerwcu. Jest jednak nadal o 13,1% wyższy niż w lipcu ubiegłego roku.

„Spadek indeksu w lipcu był najsilniejszy od października 2008 r. i był spowodowany dużymi spadkami wskaźników cen oleju roślinnego i zbóż oraz nieco mniejszymi spadkami wskaźników cen cukru, nabiału i mięsa” – przekazał FAO.

Ceny żywności w przypadku wskaźnika cen zbóż w lipcu spadły o 11,5% w porównaniu z czerwcem, ale pozostały o 16,6% wyższe niż w lipcu 2021 r. Po części ceny spadły w lipcu ze względu na porozumienie zawarte między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ w sprawie wznowienia eksportu zboża z Ukrainy. Ponadto rozpoczęcie zbiorów na półkuli północnej przyczyniło się do obniżenia cen. Jednocześnie międzynarodowe ceny pszenicy są nadal o 24,8% wyższe niż w lipcu ubiegłego roku.

„Międzynarodowe ceny zbóż paszowych również wykazują tendencję spadkową już czwarty miesiąc z rzędu: spadły o 11,2% w porównaniu z czerwcem, ale pozostają o 12,1% wyższe niż w ubiegłym roku. Głównym powodem spadku światowych cen kukurydzy o 10,7% było zawarcie umowy o odblokowaniu ukraińskich portów. Sezonowy wzrost podaży w Argentynie i Brazylii również przyczynił się do spadku cen, gdzie zbiory wyprzedzają dane z zeszłego roku” – czytamy w raporcie.

Ceny żywności

Ceny olejów roślinnych zanotowały 20% spadek

Wskaźnik cen olejów roślinnych w lipcu spadł o 19,2%, do najniższego poziomu od 10 miesięcy. 

„Tak gwałtowny spadek był spowodowany spadkiem światowych cen oleju palmowego, sojowego, rzepakowego i słonecznikowego” – wyjaśnia dokument. 

Co więcej, pomimo utrzymującej się niepewności związanej z logistyką w regionie Morza Czarnego, międzynarodowe ceny oleju słonecznikowego znacznie spadły w związku ze spadkiem popytu importowego na całym świecie. Zmniejszeniu światowych notowań olejów roślinnych sprzyjała również obniżka cen ropy naftowej.

Ceny żywności w przypadku produktów mlecznych w ubiegłym miesiącu spadły o 2,5% w porównaniu do czerwca. Natomiast w porównaniu do lipca ubiegłego roku – wzrosły o 25,4%. Międzynarodowe notowania odtłuszczonego mleka w proszku, a także masła i pełnego mleka w proszku spadły najbardziej ze względu na słabą aktywność rynkową w Europie z powodu nadejścia okresu wakacji letnich, wyjaśnili eksperci FAO. Jednocześnie światowe ceny sera pozostały stabilne, ponieważ wysoka sprzedaż krajowa w europejskich kierunkach turystycznych równoważyła słaby popyt importowy na rynkach międzynarodowych.

Indeks cen mięsa spadł w lipcu o 0,5%, pierwszy spadek po ciągłym sześciomiesięcznym wzroście.

Wskaźnik cen cukru w ​​lipcu spadł o 3,8% w porównaniu z czerwcem. Spadek trwa już trzeci miesiąc z rzędu i osiągnął najniższą wartość w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, wyjaśnia przegląd. „Na międzynarodowe notowania cukru wpłynęły obawy o spodziewane dalsze spowolnienie w gospodarce światowej w 2022 r. i wynikający z tego spadek popytu. Ponadto osłabienie kursu reala brazylijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego oraz obniżka cen etanolu, co spowodowało wzrost wolumenu produkcji cukru w ​​Brazylii w pierwszej połowie lipca w stosunku do poprzednich prognoz. Na ceny wpłynęły również korzystne prognozy dla produkcji cukru w ​​Indiach i możliwy wzrost jego eksportu.

Ceny żywności mierzone indeksem FAO są średnią ważoną, która śledzi międzynarodowe ruchy cen dla pięciu głównych grup towarów spożywczych. 

Czytaj też: USDA przewiduje ceny żywności w 2023 roku. Co dalej z inflacją?

meatinfo.ru/fot.Pxhere

swiatrolnika.info 2023