O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Światowe ceny produktów rolnych rekordowo wysokie

ceny produktów rolnych

Światowe ceny produktów rolnych biją kolejne rekordy swojej wysokości. Indeks cen żywności FAO podskoczył w marcu o 12,6 proc.

Światowe ceny produktów rolnych osiągają rekordowo wysoki poziom. Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, rosnące koszty i zakłócone łańcuchy dostaw to tylko niektóre z przyczyn. Wskaźnik cen żywności FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 punktu w marcu 2022 r., co oznacza wzrost o 17,9 punktu (12,6 procent) od lutego i ogromny skok do nowego maksimum od czasu powstania indeksu, który FAO dokonał w 1990 r.

Ogromny wzrost cen zbóż

Niedawny wzrost odzwierciedla również nowy rekord wszechczasów. Nowe maksima zanotowano dla olejów roślinnych, zbóż i mięsa, podczas gdy ceny produktów mlecznych i cukru również znacznie wzrosły. Indeks cen żywności FAO (FFPI) jest miarą miesięcznych zmian w głównych międzynarodowych cenach produktów rolnych. Składa się ze średniej z pięciu grup towarowych ważonej średnimi udziałami eksportowymi każdej z grup.

Indeks cen zbóż FAO wynosił średnio 170,1 punktu w marcu, co oznacza wzrost o 24,9 punktu lub 17,1 procent od lutego. Był to najwyższy poziom od 1990 r. Wzrost w tym miesiącu odzwierciedlał wzrost światowych cen pszenicy i zbóż gruboziarnistych (kukurydza, jęczmień, sorgo), w dużej mierze spowodowany wojną czarnomorską i zakłóceniami w eksporcie z Ukrainy oraz w mniejszym stopniu z Rosji. Federacja.

Spodziewana utrata eksportu z regionu Morza Czarnego pogorszyła i tak już ograniczoną globalną dostępność pszenicy. Obawy o warunki zbiorów w Stanach Zjednoczonych (susza w regionach pszenicy) również przyczyniły się do wzrostu cen, przy czym światowe ceny pszenicy wzrosły w marcu o 19,7 proc.

Po wzroście o 20,4 procent w marcu, międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych również osiągnęły rekordowy poziom. W międzyczasie ceny kukurydzy, jęczmienia i sorgo wzrosły do ​​swoich najwyższych poziomów od 1990 roku. Znacznie zmniejszone oczekiwania dotyczące eksportu kukurydzy dla Ukrainy, głównego eksportera, oraz wyższe koszty energii i nakładów spowodowały, że światowe ceny kukurydzy wzrosły o 19,1 procent miesiąc do miesiąca.

Siła na rynkach kukurydzy wpłynęła również na inne ziarna gruboziarniste, a ceny produktów rolnych wzrosły o 17,3 procent. Jednocześnie niepewność podaży zwiększyła presję na i tak już nadwyrężonym rynku jęczmienia i spowodowała wzrost cen jęczmienia o 27,1 proc. Z drugiej strony ceny ryżu niewiele się zmieniły w stosunku do poziomu z lutego i są nawet o 10 proc. niższe od wartości z poprzedniego roku.

Ceny produktów rolnych w górę – mleko coraz droższe

Wskaźnik cen mleka FAO wynosił w marcu średnio 145,2 punktu, co oznacza wzrost o 3,7 punktu (2,6 procent) w porównaniu z lutym, co oznacza siódmy z rzędu miesięczny wzrost i podniesienie wskaźnika o 27,7 punktu (23,6 procent) powyżej wartości sprzed roku.

Utrzymała się więc tendencja wzrostowa cen przetworów mlecznych, wspierana głównie przez napiętą sytuację na rynkach światowych związaną z niewystarczającą produkcją mleka w Europie Zachodniej i Oceanii.

Ceny produktów rolnych w tym masła i mleka w proszku gwałtownie wzrosły w marcu, do czego przyczynił się wzrost popytu importowego na dostawy krótko- i długoterminowe, zwłaszcza z rynków azjatyckich, oraz solidny popyt krajowy w Europie Zachodniej.

W tym samym czasie rynki sera również stanęły w obliczu napiętej sytuacji podażowej ze względu na silny popyt krajowy w Europie Zachodniej, ale wartość indeksu FAo nieznacznie spadła, ale głównie odzwierciedlając wpływ zmian walutowych.

Ceny mięsa są najwyższe w historii

Wskaźnik cen mięsa FAO wynosił średnio 120,0 punktów w marcu, co oznacza wzrost o 5,5 punktu (4,8 procent) od lutego, a także osiągnął najwyższy poziom w historii. W marcu ceny wieprzowiny odnotowały najwyższy miesięczny wzrost od 1995 r., do czego przyczyniły się niedobory zaopatrzenia w świnie rzeźne w Europie Zachodniej oraz wzrost popytu krajowego w miarę zbliżania się świąt wielkanocnych.

Wzrosły również międzynarodowe ceny mięsa drobiowego, do czego przyczyniły się zmniejszone dostawy z wiodących krajów eksportujących po wybuchach ptasiej grypy, a także brak możliwości eksportu mięsa drobiowego przez Ukrainę w warunkach trwającego konfliktu. Ceny wołowiny również nadal rosły, ponieważ niedobory podaży utrzymują się w niektórych kluczowych regionach produkujących, podczas gdy globalny popyt utrzymywał się na stałym poziomie.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wynosił średnio 248,6 punktu w marcu, 46,9 punktu (23,2 procent) więcej niż w lutym i osiągnął nowy rekord. Gwałtowny wzrost indeksu był spowodowany wyższymi cenami oleju słonecznikowego, palmowego, sojowego i rzepakowego.

Międzynarodowe notowania oleju słonecznikowego gwałtownie wzrosły w marcu, napędzane mniejszymi przesyłkami eksportowymi w związku z trwającym konfliktem w regionie Morza Czarnego. Tymczasem ceny oleju palmowego, sojowego i rzepakowego również gwałtownie wzrosły, napędzane rosnącym światowym popytem importowym w związku z zakłóceniami w dostawach oleju słonecznikowego. Podczas gdy światowe ceny oleju palmowego były wspierane przez ciągłe ograniczenia podaży w kluczowych krajach produkujących, ceny oleju sojowego były wspierane przez obawy dotyczące ograniczonej dostępności eksportowej w Ameryce Południowej. Ponadto niestabilne i wyższe ceny ropy naftowej również wspierały międzynarodowe ceny olejów roślinnych.

Czytaj również: Rosnąca inflacja ograniczy zakupy świąteczne Polaków

agrarheute.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023