O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Susza i obawy o dostawy z Morza Czarnego wpływają na ceny zbóż

ceny zbóż

Ceny zbóż znów rosną. Ponadto handlowcy i analitycy wskazują, że po wyprzedaży na rynkach wciąż brakuje zboża.

Analitycy twierdzą, że obawy o dostawy pszenicy w szczególności z regionu Morza Czarnego wpływają na ceny, ponieważ zbiory rozpoczęły się tam w lipcu. Francuska firma konsultingowa Agritel spodziewa się, że tego lata Ukraina zbierze około 21,8 miliona ton pszenicy w porównaniu z rekordowymi 32,2 milionami ton w zeszłym roku.

Ceny zbóż odbijają się w górę

Na ceny zbóż w głównej mierze wpływają teraz obawy o dostawy pszenicy w szczególności z regionu Morza Czarnego. Zbiory rozpoczęły się tam w lipcu. Istnieją również liczne doniesienia o możliwych stratach produkcyjnych związanych z pogodą w Europie, USA, Australii, a ostatnio w Argentynie.

Europejskie ceny pszenicy dla nowej uprawy (kontrakt wrześniowy) wzrosły w czwartek o 13,25 euro do 338,75 euro za tonę. W piątek ceny w notowaniach ciągłych wzrosły o kolejne 16,50 euro do 355,2 euro za tonę. Kontrakty terminowe na pszenicę w Chicago wzrosły w czwartek o 32 centy, odbudowując się z najniższego poziomu od pięciu miesięcy. W piątek w Chicago wzrosła o kolejne 42 centy do 879 centów za buszel. Wzrost o 9% w ciągu zaledwie dwóch dni. Środowy niski poziom pszenicy obniżył ceny pszenicy w USA o prawie 40% od połowy maja, przywracając ceny do poziomu sprzed inwazji Rosji na Ukrainie.

ceny zbóż lipiec

Susza obniża plony w Europie

Na ceny zbóż w dłuższej perspektywie wpływnie susza i upały. Ekstremalne temperatury obniżają plony zbóż w Unii Europejskiej. Zbiory UE mają ogromne znaczenie dla światowych dostaw, ponieważ wojna znacznie zmniejsza ukraińskie zbiory i potencjalny eksport, czyniąc UE jeszcze ważniejszym źródłem zaopatrzenia dla głównych importerów.

Według sondażu Reutersa w 2022 r. w UE-27 można zebrać 125,7 mln ton pszenicy zwyczajnej, co oznacza spadek o około 5,5 mln ton w porównaniu z zeszłorocznymi zbiorami wynoszącymi 131,2 mln ton. Według większości analityków całkowite zbiory zbóż w UE są bardzo trudne do oszacowania w tym roku, ponieważ susza i upały nadal obniżają plony. Ciągła susza i długie okresy upałów bardzo wysuszyły obszary upraw we Włoszech (i Hiszpanii) i ogłoszono stan wyjątkowy. Wysokie temperatury w Europie Wschodniej od czerwca zwiększyły również obawy dotyczące nieurodzaju w krajach takich jak Węgry.

Czytaj też: Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

agronews.ua/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023