O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ekspert: Tarcza antyinflacyjna 2.0 obniży średnią inflację w 2022 r. o 0,3 pkt proc.

Tarcza antyinflacyjna

Jak ocenił Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tarcza antyinflacyjna 2.0 ma obniżyć średnią inflację w 2022 r. o 0,3 punktu procentowego.

Dodał, że wskutek mniejszego podatku VAT na paliwa i żywność dynamika cen spadnie w lutym o 2,0 pkt proc. Dodał, że dynamika cen spadnie w lutym o 2,0 pkt proc. – będzie to skutek mniejszego podatku VAT na paliwa i żywność. "Prognozujemy, że tarcza 2.0 obniży średnią inflację w 2022 r. o 0,3 pkt proc.” – powiedział Marcin Klucznik. Ponadto PIE oczekuje, że inflacja w 2023 r. wyniesie średnio 4,6 proc. – prawie dwukrotnie więcej niż cel inflacyjny NBP (2,5 proc.).

Tarcza antyinflacyjna zakłada wiele rozwiązań

Przyjęta we wtorek przez rząd tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0. zakłada obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. i na paliwo do 8 proc. Ma ona wejść w życie 1 lutego.

Jak zaznaczył ekspert z zespołu makroekonomii PIE, tarcza obniży inflację od lutego. Klucznik oczekuje, że szczyt inflacji (8,8 proc.) przypadnie w styczniu.

Dodał, że dynamika cen spadnie w lutym o 2,0 pkt proc. – będzie to skutek mniejszego podatku VAT na paliwa i żywność. "Prognozujemy, że tarcza 2.0 obniży średnią inflację w 2022 r. o 0,3 pkt proc" – wskazał.

Zdaniem Klucznika efekty obu tarcz antyinflacyjnych odczuwalne będą w pierwszej połowie roku. "W pierwszych dwóch kwartałach skumulowane działania obu tarcz obniżą odczyt inflacji o ok. 1,6 pkt proc." – ocenił.

Jak stwierdził, rozszerzanie tarcz oznacza wyższą inflację w 2023 r. Dynamika cen paliw oraz żywności "wzrośnie w 2023 r. ze względu na efekty statystyczne – porównanie będzie następować do miesięcy, w których podatek był obniżony".

PIE wskazuje wyższą inflacją, niż ta, której oczekuje NBP

PIE oczekuje, że inflacja w 2023 r. tarcza antyinflacyjna 002wyniesie średnio 4,6 proc. – prawie dwukrotnie więcej niż cel inflacyjny NBP (2,5 proc.).

Warto dodać, że członek zarządu NBP Paweł Szałamacha twierdzi, że tarcza antyinflacyjna, a w tym obniżka akcyzy na paliwa, pozwoli zmniejszyć w styczniu inflację o 1-1,5 pkt proc.  

Tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0 zakłada obniżkę VAT-u na paliwo do 8 proc. Według wyliczeń Kancelarii Premiera, będzie to oznaczać obniżkę jego ceny na stacjach paliw o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze.

Przewidziano też obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc., co – zdaniem Kancelarii Premiera – doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie.

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: – na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); – na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); – na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Tarcza antyinflacyjna 2.0 zakłada ponadto obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Czytaj też: Kościński: Nie można wykluczyć, że inflacja przekroczy 10 procent

 PAP/fot.pixabay/fot. fb Prawo i Sprawiedliwość 

swiatrolnika.info 2023