PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Spadające ceny wieprzowiny pogarszają dramatyczną sytuację hodowców

Spadające ceny wieprzowiny pogarszają dramatyczną sytuację hodowców

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-02-08 18:00:00
Ceny wieprzowiny

Rozprzestrzeniający się wirus ASF w coraz większym stopniu ogranicza możliwości eksportowe i wpływa na ceny wieprzowiny w Unii Europejskiej.

Ostatnie doniesienia o potwierdzonych przypadkach ASF u dzików we Włoszech pogorszyły i tak trudną sytuację na unijnym rynku żywca wieprzowego. Unijny eksport wieprzowiny do Chin pozostaje na niskim poziomie i jego zapowiadany wzrost prawdopodobnie nie nastąpi ze względu na odbudowanie produkcji świń w Państwie Środka.

Ceny wieprzowiny notują spadki przez osłabiony popyt

Na unijnym rynku żywca wieprzowego wyraźnie odczuwalny jest spadek mocy produkcyjnych w zakładach przetwórczych w związku z zakażeniami Covid-19 i kwarantanną pracowników. Osłabiony popyt ze strony przetwórstwa powoduje, że ceny wieprzowiny i skupu trzody chlewnej w krajach unijnych.

Przejście piątej fali covidowej oraz stopniowe znoszenie restrykcji  w niektórych krajach unijnych może przyczynić się do częściowej poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny. W Hiszpanii w ostatnim tygodniu cena skupu wzrosła o 2 eurocenty/kg. Zakłady rozpoczęły uzupełnianie zapasów w magazynach chłodniczych, korzystając z niskich cen żywca.

Ceny wieprzowiny

Notowania na rynku krajowym również zanotowały spadki

W wielu krajach unijnych pogłowie świń spada i ten trend jeszcze zostanie utrzymany w najbliższym okresie. Ze względu na brak bieżących danych liczby pogłowia w poszczególnych krajach trudno przewidzieć, w którym miesiącu podaż żywca okaże się niewystarczająca dla sezonowego wzrostu zapotrzebowania zakładów przetwórczych.

Pomimo że ceny wieprzowiny w innych krajach unijnych pozostały bez zmian, na krajowym rynku zanotowały kolejne spadki. Tym razem średnio o 0,10 zł/kg kl. E. Średnia cena w zakładach mięsnych wynosi ok. 5,25 zł/kg, co jeszcze bardziej pogarsza dramatyczną sytuację producentów świń.

Czytaj też: Producenci trzody chlewnej uzyskają pomoc. Jest decyzja Komisji Europejskiej

polpig.pl/fot.Pixabay