PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Rynkowa stagnacja. Ceny wieprzowiny w Niemczech wyhamowały

Rynkowa stagnacja. Ceny wieprzowiny w Niemczech wyhamowały

Autor: Monika Faber 2022-04-07 15:00:00
ceny wieprzowiny

Po okresie wysokiego zapotrzebowania na mięso nadszedł okres stagnacji. Ceny wieprzowiny w Niemczech stoją w miejscu od tygodnia. 

Ostatnio większa podaż, a także nieco bardziej ograniczony popyt ze strony rzeźni wymagają zrównoważonej sytuacji rynkowej i niezmienionych cen trzody chlewnej w nowym tygodniu uboju – mówi stowarzyszenie grup producentów w swoim raporcie rynkowym.

Ograniczony popyt na mięso w Niemczech

Sytuacja na rynku sprzedaży mięsa była ostatnio napięta, donosi VEZG. Po tym, jak ceny mięsa rosły dopiero przez kilka ostatnich tygodni, dyskusje na temat cen są teraz znacznie bardziej mieszane. Obecnie nie ma mowy o odnowieniu premii, a gdy popyt w handlu detalicznym żywnością spadał, sprzedawcy byli nawet karani rabatami.

Ponadto, wraz z zapowiadanym wzrostem cen w handlu detalicznym żywnością, początkowo spodziewany jest ograniczony popyt na mięso, tak aby zamówienia składane były tylko w razie konieczności. W nadchodzącym tygodniu spodziewane są stabilne ceny, a poszczególne pozycje mogą pozostawać pod presją.

ceny wieprzowiny

Niestabilne ceny wieprzowiny w całej UE

Zwyżka cen na rynku trzody chlewnej wyhamowała również w innych krajach europejskich, a ceny rozwijają się niekonsekwentnie, informuje również grupa interesu hodowców trzody chlewnej (ISN). Luka waha się od lekkiej korekty w dół w Holandii do umiarkowanych wzrostów cen w innych państwach członkowskich UE.

ISN po raz kolejny wyraźnie odnosi się do szybko rosnących kosztów produkcji paszy, energii, nawozów i wielu innych – oraz wynikających z tego problemów hodowców trzody chlewnej.

Pierwsze ilości zostały zarejestrowane w kontrowersyjnym prywatnym przechowywaniu wieprzowiny (PLH) wprowadzonym niedawno przez Komisję Europejską. Według Komisji od 25 do 30 marca siedem państw członkowskich złożyło wniosek o dotowane składowanie na łączną kwotę 12 356 ton. Niemcy wyniosły 2316 ton.

W przeciwieństwie do poprzednich programów PLH, rynek wieprzowiny w UE nie jest obecnie przesycony; raczej jest odwrotnie. Według analityków podaż świń rzeźnych będzie się nadal zmniejszać, a produkcja wieprzowiny też będzie się zmniejszać.

Niemieckie ceny wieprzowiny w minionym tygodniu

W okresie od 7 kwietnia do 13 kwietnia VEZG podawał cenę trzody chlewnej w wysokości 1,95 EUR za punkt indeksowy. Ceny pozostały bez zmian w stosunku do poprzedniej oferty. Tym razem nie było przedziału cenowego – co również wskazuje na zatrzymanie dynamiki cen.

Przy 260 300 sztukach świń liczba świń zarejestrowanych do obrotu była o dobre 3 proc. większa niż w poprzednim tygodniu, z czego ostatecznie uwzględniono 251 500 świń.

Średnia masa ubojowa została podana jako 97,5 kg. Jest to niezmieniona waga ubojowa w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Czytaj też: Ceny skupu tuczników zanotowały wzrosty w krajach UE, poza Polską

źródła: agrarheute.com/ fot. pexels, pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej ponownie notują spadki na rynkach paliw


Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny tuczników nie zanotowały zmian w ubiegłym tygodniu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny benzyny w górę. Kierowcy muszą liczyć się z większymi wydatki


BULT SMOGOWICZE