PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Rosyjskie prognozy zbiorów mieszają na rynkach. Ceny zbóż idą w dół

Rosyjskie prognozy zbiorów mieszają na rynkach. Ceny zbóż idą w dół

Autor: Świat Rolnika 2022-05-26 13:30:00
ceny zbóż

Ceny zbóż na głównych światowych giełdach pikują w dół. Mają na to wpływ prognozy doskonałych zbiorów i eksportu zbóż z terytorium Rosji.

Głównym czynnikiem spadku cen jest prognoza rosyjskiego IKARA, który to  podniósł swoje prognozy krajowych zbiorów pszenicy do przynajmniej 85 mln ton, a eksport do 39 mln ton w nadchodzącym sezonie. 

Pomysły na powstrzymanie globalnego kryzysu żywnościowego

Rosyjski IKAR nie jest jedyną przyczyną spadku cen zbóż. Drugą, równie ważną, przyczyną jest rosnąca presja międzynarodowa na rosyjski Kreml. Społeczność międzynarodowa żąda, aby Rosja odblokowała okupowane przez nią ukraińskie porty.

Aby zapobiec jeszcze większemu kryzysowi żywnościowemu, pojawiają się pomysły na stworzenie korytarza żeglugi z portu w Odessie, ubezpieczanego przez międzynarodowe siły zbrojne.
 
Równolegle Europa stara się uruchomić alternatywne drogi transportu z Ukrainy, które jednak są tylko namiastką możliwości transportu morskiego. Według różnych źródeł na Ukrainie zmagazynowane jest jeszcze 20-27 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport.

Ceny zbóż – kukurydza traci na wartości

Na giełdzie w Chicago kukurydza taniała wraz z nadrabianiem zaległości w amerykańskich zasiewach tego zboża. Taniała również pod wpływem informacji, które głosiły, jakoby Chiny zgodziły się na import kukurydzy z Brazylii, żeby zastąpić brak ukraińskich dostaw. Taka sytuacja zdecydowanie nie jest na rękę amerykańskim eksporterom kukurydzy.

Z kolei amerykańska soja zyskuje na wartości. Wiąże się to zarówno ze stabilnym popytem eksportowym, jak i malejącymi szansami na to, że farmerzy zastąpią część upraw kukurydzy soją, która ma późniejszy termin siewu.

Szczegółowe zamknięcie sesji z 24.05.2022r. możecie Państwo zobaczyć poniżej:

ceny zbóżźródło grafiki: ewgt.com.pl

Czytaj także: Ceny zbóż reagują wzrostami na trwający kryzys rynkowy

ewgt.com.pl/fot.pexels


Ceny skupu żywca wieprzowego dalej będą wzrastać

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:00:00

Ceny ropy rosną z powodu ryzyk podaży surowca z Libii i Ekwadoru

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 18:00:00

Ceny ropy naftowej notują wahania na rynkach paliw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 18:30:00

BULT SMOGOWICZE