PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ropa na światowych giełdach prawie 8 proc. w górę

Ropa na światowych giełdach prawie 8 proc. w górę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-18 09:30:00
Ropa

Ropa naftowa na światowych rynkach drożeje. Baryłka Brent zdrożała o blisko 8 proc. do poziomu prawie 106 dolarów. W środę kosztowała 98 dol. za baryłkę.

Rosną również ceny amerykańskiej ropy WTI, która w czwartek zdrożała także o około 8 proc., do niemal 102,5 dol. za baryłkę, w środę było to 95 dol. za baryłkę. W dniu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol. Po inwazji Rosji na Ukrainę, w kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę.

Rynek ropy w obliczu wojny

Wzrosty cen ropy nabrały tempa po tym, jak w czwartek Kreml wskazał, że doniesienia o znaczących postępach w negocjacjach pokojowych Rosji z Ukrainą są "błędne", ale rozmowy mają być kontynuowane.

Rynki ropy zmagają się teraz z wieloma ryzykami – wydarzeniami związanymi z prowadzoną na Ukrainie wojną, obawami o wprowadzane w Chinach blokady w związku z nasilaniem się epidemii Covid-19 i z załamaniem płynności w dostawach ropy, co zwiększa na giełdach wahania notowań surowca. Ropa i jej ceny nadal mogą się wahać.

Prezydent Chin Xi Jinping zapewnił, że władze będą się starały zmniejszać negatywny wpływ blokad wprowadzanych w chińskiej gospodarce, a to daje już rynkom pewien powiew optymizmu, że uderzenie w popyt na ropę w Chinach nie będzie zbyt poważne.

Ropa naftowa na światowych giełdach

"Na rynkach ropy możliwa jest większa zmienność notowań w ciągu dnia" – ocenia jednak Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Asia Pacific Pte w temacie jakim jest ropa.

"Notowania surowca mogą poruszać się w przedziale 100-120 USD za baryłkę - to będą przybliżone widełki cen w przyszłym miesiącu" – dodaje.

Tymczasem analitycy Goldman Sachs obniżyli swoje prognozy cen benchmarkowej ropy Brent na II kwartał o 15 USD na baryłce - do średnio 120 USD za baryłkę. Jednak w II połowie roku stratedzy GS spodziewają się odbicia cen Brent do średnio 135 USD/b - wynika z najnowszej noty tej firmy z Wall Street dla klientów. Na 2023 r. Goldman Sachs prognozuje średnią cenę Brent na poziomie 110 USD za baryłkę. Wcześniej oceniał, że będzie to 115 USD/b.

Czytaj również: Ceny ropy na rynkach ponownie notują wzrosty po dużych spadkach

PAP/fot.pixabay


Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 15:00:00

Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-29 21:00:00

Ceny ropy naftowej notują spadki po trzech dniach zwyżek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 18:00:00

BULT SMOGOWICZE