PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ropa na giełdach tanieje. Inwestorzy za wspólnym uwolnieniem rezerw

Ropa na giełdach tanieje. Inwestorzy za wspólnym uwolnieniem rezerw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-17 14:11:15
Ropa

Ropa naftowa tanieje na giełdach podczas środowego handlu, a inwestorzy rozważają, jakie są szanse, że administracja prezydenta USA Joe Bidena sięgnie po ropę ze swoich strategicznych rezerw w ramach skoordynowanej akcji z innymi krajami, w tym Chinami – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 79,93 USD, niżej o 1,03 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń jest wyceniana po 81,55 USD za baryłkę, niżej o 1,07 proc. Administracja prezydenta USA Joe Bidena ocenia, jakie skutki miałoby sięgnięcie po ropę ze strategicznych amerykańskich rezerw tego surowca, w celu obniżenia w USA wysokich cen benzyny.

Skoordynowane uwolnienie rezerw?

"South China Morning Post" poinformował, powołując się na nieoficjalne źródła, że Pekin jest otwarty na taką propozycję ze strony USA, ale na razie nie zobowiązał się do podjęcia konkretnych działań.

Kwestia wspólnego uwolnienia zasobu jakim jest ropa z rezerw - przez USA i Chiny – była też wcześniej omawiana w trakcie rozmowy telefonicznej pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi, a sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem.

Chiny są otwarte na prośbę USA, ale nie zobowiązały się jeszcze do zastosowania konkretnych środków, ponieważ muszą wziąć pod uwagę potrzeby konsumpcji na krajowym rynku.

– podał "South China Morning Post".

Jeśli Chiny podejmą współpracę z USA w celu obniżenia cen energii, będzie to oczywiście "niedźwiedzie" dla cen ropy.

– wskazuje Kim Kwangrae, starszy analityk ds. rynków surowców w Samsung Futures Inc.ropa 02

Ropa naftowa w USA – rosną zapasy

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy - tak przynajmniej wynika z branżowego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który poinformował, że zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 655 tys. baryłek. Zapasy benzyny spadły w ub. tygodniu o 2,79 mln baryłek, a paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 107 tys. baryłek - wynika z raportu API.

Oficjalne dane o zapasach ropy i jej produktów w USA poda w środę Departament Energii.

Do połowy przyszłego roku ropa może zdrożeć do 120 USD za baryłkę, ponieważ zdolność krajów sojuszu OPEC+ do zaspokojenia popytu jest zagrożona - takie prognozy dla rynków ropy mają tymczasem szefowie rosyjskiego koncernu Rosnieft PJSC.

Dzisiaj kraje OPEC+ nie mogą zwiększyć produkcji ropy w stopniu niezbędnym do zaspokojenia popytu produktu jakim jest ropa.

– ostrzega Otabek Karimow, wiceprezes Rosnieftu ds. handlu i logistyki.

W rezultacie na całym świecie występuje dziś bardzo poważny deficyt zasobów energetycznych.

– podkreśla.

Czytaj również: Ropa w USA najdroższa od 7 lat i jeszcze zyskuje

PAP/fot.pixabay