PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Prezes PGG: Ceny energii w Europie mogą być niższe dzięki węglowi

Prezes PGG: Ceny energii w Europie mogą być niższe dzięki węglowi

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-26 11:00:00
Ceny energii

Zdaniem prezesa Polskiej Grupy Węglowej Tomasza Rogali, zwiększenie produkcji w elektrowniach węglowych może spowodować spadek ceny energii.

Jego zdaniem na kryzysie energetycznym korzystają obecnie głównie wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych. „Obecnie przedsiębiorcy OZE wcale nie oferują energii po niższej cenie; przeciwnie - korzystają na wojnie i generują nadzwyczajne zyski” – powiedział w poniedziałek PAP prezes. Przypomniał, iż rozwój OZE w Europie był i jest wspierany z publicznych środków.

Co dalej z cenami za energię elektryczną?

„Z drugiej strony takie paliwa jak węgiel, choćby przez wysokość opłat za emisję CO2, były eliminowane z miksu energetycznego na rzecz gazu ziemnego, głównie z Rosji” – powiedział szef największej w UE węglowej spółki, wskazując, iż europejska polityka wobec węgla w minionych latach była pochodną unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.

Rogala przytoczył branżowe raporty, zgodnie z którymi średni koszt produkcji 1 megawatogodziny energii z elektrowni wiatrowych to ok. 180 zł, zaś giełdowa cena tej samej energii na rynku niemieckim to ok. 1600 zł. Jego zdaniem ceny energii mogą być niższe „Okazuje się, że marża producentów energii z OZE siedmiokrotnie przewyższa koszt jej produkcji” – wyliczał prezes PGG.

Ceny energii w Europie

Jego zdaniem przedsiębiorcy produkujący energię z OZE korzystają z rosnących cen gazu i podnoszą do maksymalnych poziomów ceny energii odnawialnej, nie widać natomiast żadnych działań, które osłaniałyby odbiorców przed maksymalną marżą na energię z odnawialnych źródeł.

„Paradoksalnie to właśnie węgiel, importowany obecnie do Europy w dużych ilościach, ma tak naprawdę nie tylko zapewnić dostawy energii, ale również obniżyć jej cenę. Zwiększenie produkcji w elektrowniach węglowych, a zatem wzrost podaży energii, może tę cenę efektywnie obniżyć” – powiedział Tomasz Rogala.

Kraje, które mają własny węgiel kamienny czy brunatny – podkreślił prezes - mogą dziś zaproponować energię znacznie taniej. „Europa powinna w sprawiedliwy sposób traktować zarówno wytwórców energii elektrycznej z OZE, jak i ze stałych paliw kopalnych, unikając sytuacji, w których część wytwórców korzysta z maksymalnych zysków dzięki wysokim marżom” – podsumował prezes PGG.

Czytaj również:Ceny energii martwią ekspertów. Czy Polsce zagraża recesja?

PAP/fot.pixabay