O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Panika na rynku. Ceny ryżu gwałtownie rosną na świecie

Ceny ryżu

W Azji ceny ryżu gwałtownie rosną po tym, jak ceny pszenicy i innych podstawowych produktów żywnościowych wzrosły do nowych maksimów.

Dealerzy gromadzą teraz towary, a władze podejmują działania. Wietnam i Tajlandia planują porozumienia cenowe i chcą przeforsować wyższe ceny eksportowe. W niektórych krajach azjatyckich gromadzi się ryż. Powodem są eksplodujące ceny konsumpcyjne. Indie, największy eksporter świata, nie zaplanowały jeszcze żadnych ograniczeń eksportowych. Wietnam i Tajlandia chcą koordynować i zwiększać swoje ceny eksportowe.

Sytuacja na rynku ryżu na świecie

Ceny ryżu w głównych azjatyckich centrach handlowych gwałtownie wzrosły w tym tygodniu. Wynika to z silnego i rosnącego popytu w większości krajów azjatyckich po tym, jak ceny żywności wzrosły do ​​nowych maksimów w wielu krajach na całym świecie. W Bangladeszu, dużym importerze ryżu, władze podejmują obecnie działania przeciwko nielegalnemu gromadzeniu ryżu, które powoduje wzrost cen krajowych.

Również w innych krajach azjatyckich sytuacja pogarsza się w przypadku jednego z najważniejszych podstawowych produktów spożywczych, dla którego faktycznie spodziewano się dobrych zbiorów. Jednak ze względu na brak pszenicy i innych podstawowych produktów spożywczych Departament Rolnictwa USA spodziewa się, że rekordowe zbiory nadal nie będą wystarczające, aby zaspokoić popyt, a zapasy skurczą się po raz pierwszy od dłuższego czasu.

Fala upałów w Indiach i obawy, że straty w produkcji pszenicy, których się obawiano, będą musiały zostać wyrównane przez nadchodzące zbiory ryżu, już wywołały początkowy wzrost cen. Niemniej jednak ceny ryżu w Indiach, największym światowym eksporterze ryżu, są nadal najtańsze w porównaniu z innymi dużymi eksporterami, takimi jak Tajlandia, Wietnam i Pakistan.

Coraz więcej dużych importerów zwraca się zatem przy zakupie na subkontynent, co również powoduje, że ceny tam nadal rosną. Ryż jest w normalnych latach sprzedawany ze stosunkowo wysoką premią do pszenicy, ale gwałtowny wzrost ceny pszenicy znacznie zmniejszył różnicę między tymi dwoma ziarnami, czyniąc pszenicę jeszcze droższą niż niektóre tańsze odmiany ryżu.

Ceny ryżu

Indie nie chcą regulować eksportu – ceny ryżu rosną

Indie nie planują obecnie ograniczać eksportu ryżu, ponieważ największy na świecie eksporter tego podstawowego surowca ma odpowiednie zapasy, a lokalne stawki są niższe niż ceny wsparcia ustalone przez rząd, podają analitycy. Indie wstrzymały eksport pszenicy w tym kraju 14 maja, zaledwie kilka dni po prognozie rekordowego eksportu w wysokości 10 milionów ton w tym roku.

Jednak ekstremalna fala upałów zaważyła na perspektywach produkcyjnych i doprowadziła do rekordowej ceny ryżu. Eksport z Indii, które są także drugim co do wielkości konsumentem tego ziarna na świecie po Chinach, szacowany jest przez USDA na 21 mln ton w minionym roku gospodarczym 2021/22. USDA spodziewało się w nowym sezonie rekordowej wartości 22 mln ton.

Według szacunków USDA nowe zbiory ryżu w Indiach osiągną rekordowe 130 milionów ton, a konsumpcja wynosi około 107 milionów ton. Niemniej jednak dealerzy informują, że ceny obecnie rosną – nie tylko w Indiach. W tym tygodniu głównym towarem azjatyckim był handel w indyjskich portach eksportowych po 355-360 USD za tonę, co oznacza dalszy wzrost w porównaniu z 350-354 USD za tonę w zeszłym tygodniu.

W sąsiednim Bangladeszu rząd rozpoczął ogólnokrajową rozprawę z „gromadzącymi ryż” w obliczu gwałtownego wzrostu cen krajowych w szczycie sezonu, donosi Reuters. Ceny krajowe wzrosły w ciągu tygodnia o ponad 5%, co władze obwiniają o gromadzenie ryżu przez handlowców. Z około 36 milionami ton Bangladesz produkuje tyle ryżu, że sam się utrzyma.

W tym samym czasie Tajlandia i Tajlandia, dwaj najwięksi eksporterzy po Indiach, prowadzą rozmowy w sprawie porozumienia, które pozwoliłoby na podniesienie ceny ich eksportu ryżu w celu zwiększenia dochodów rolników, powiedział urzędnik tajlandzkiego rządu. Tłem są wspólne działania na rzecz wsparcia rolników i przemysłu ryżowego oraz radzenia sobie z gwałtownie rosnącymi kosztami produkcji.

Tajlandia i Wietnam chcą wyższych cen

„Chcemy podnieść ceny ryżu, zwiększyć dochody rolników i wzmocnić siłę przetargową na rynku światowym” – powiedział Reuters rzecznik rządu Tajlandii. Jednak analitycy są bardzo krytycznie nastawieni do rozwoju. Każda próba stworzenia kartelu w celu podniesienia cen byłaby złą wiadomością dla kupujących i konsumentów w świecie gwałtownie rosnących kosztów żywności.

Ceny eksportowe Tajlandii zostały podane przez handlowców na 455-460 USD za tonę w tym tygodniu, w porównaniu z 450 USD w zeszłym tygodniu, które handlowcy przypisują zwiększeniu popytu krajowego i międzynarodowego. Ceny ryżu w Wietnamie wyniosły 420-425 dolarów za tonę, co oznacza spadek z 415-420 dolarów tydzień temu.

„W USA (również średniej wielkości eksporter) ceny na eksport ryżu z USA również wzrosły i osiągnęły nawet 675 USD za tonę z powodu bardzo ograniczonej podaży na rynku i małych oczekiwanych zbiorów” – donosi USDA. Ceny w USA pozostaną zatem trwale wyższe niż w innych krajach.

Czytaj również: Inflacja a ceny żywności przetworzonej – czego się spodziewać?

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023