PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Od historycznych rekordów do obniżki. Nasiona rzepaku w końcu staniały

Od historycznych rekordów do obniżki. Nasiona rzepaku w końcu staniały

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-26 13:30:00
nasiona rzepaku

Cena za nasiona rzepaku w końcu spadła. Według danych, jakie przedstawiło MRiRW dwa tygodnie temu, odnotowano spadek o 127 zł/t.

Po historycznych rekordach w tym miesiącu w końcu w naszym kraju w końcu doczekaliśmy się obniżki średniej ceny zakupu rzepaku. Dane resortu rolnictwa wyraźnie pokazują, że w tygodniu kończącym się 17.04.br. cena w zakładach tłuszczowych spadła o 3,2%. W analizowanym tygodniu spadła też cena oleju rzepakowego. 

Cena za nasiona rzepaku w dół 

W marcu informowaliśmy o kolejnych wzrostach cen za nasiona rzepaku w zakładach tłuszczowych. W czwartym tygodniu marca dane MRiRW wykazały, że średnia krajowa cena zakupu rzepaku wzrosła w zakładach tłuszczowych o 1,3% do poziomu 3 675 zł/t. W tamtym czasie wzrosła też średnia cena śruty sojowej, a olej rzepakowy potaniał o 8% do 6 280 zł/t. W pierwszym tygodniu kwietnia br. zanotowano jednak historyczny rekord ceny zakupu nasion rzepaku. Było to 4 002 zł/t. 

Dane z końcówki drugiego tygodnia kwietnia wykazały, że nasiona rzepaku w końcu potaniały. Średnia krajowa cena zakupu tego zboża spadła w zakładach tłuszczowych o 3,2%, czyli o 127 zł/t. Cena wyniosła dokładnie 3 875 zł/t. 

nasiona rzepaku ceny

Rekordowe stawki za śrutę sojową

Choć nasiona rzepaku potaniały, rekord cenowy ustanowiła śruta rzepakowa. Średnia krajowa cena sprzedaży netto śruty w końcówce drugiego tygodnia kwietnia wzrosła o 12,1% i wyniosła aż 1 718 zł/t. W pierwszym tygodniu kwietnia było to 1532 zł/t. Na początku kwietnia 2021 r. śruta rzepakowa kosztowała 1 224 zł/t. Jest to roczna zmiana rzędu 40,4%. 

W przypadku oleju rzepakowego odnotowano spadek ceny. Według danych resortu w tygodniu kończącym się 17.04 br. cena oleju spadła o 5,3 % do 6 346 zł/t. Na początku kwietnia cena wyniosła 6 703 zł/t. Rok temu w tym czasie było to 4 499 zł/t, co daje roczny wzrost rzędu 41,1%. 

Czytaj też: Przechowywanie nasion rzepaku – cenne uwagi dla rolników

ewgt.com.pl.fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

Ceny nawozów spadły. To dobra wiadomość dla rolników


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny benzyny Pb 95 zanotują kolejny wzrost na początku czerwca


Autor: Świat Rolnika

Ukraiński eksport zostanie wznowiony? Rynek zbóż reaguje na informacje


BULT SMOGOWICZE