PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Notowania zbóż na giełdzie w Chicago spadają. Wzrosty w Paryżu

Notowania zbóż na giełdzie w Chicago spadają. Wzrosty w Paryżu

Autor: Świat Rolnika 2022-08-03 11:10:00
Notowania zbóż

W związku z ożywieniem na rynku ukraińskiego eksportu notowania zbóż na giełdzie w Chicago gwałtownie spadły. Odwrotna sytuacja miała miejsce w Paryżu.

Warunki pogodowe we Francji są bardzo niepokojące. W całym regionie odnotowano cieplejsze temperatury, we wtorek w południowej części kraju odnotowano ponad 40 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że braki wody są już widoczne, środa 3 sierpnia zapowiada się jeszcze gorzej na Zachodzie Europy.

Rynek zbóż we Francji

Paryski rynek zbóż jest również wspierany przez bardzo dynamiczny popyt międzynarodowy, na którym najwięcej zyskuje pszenica francuska. Tymczasem, w USA departament rolnictwa w poniedziałkowym raporcie o postępach upraw wykazało, że 61% warunków zbioru kukurydzy w USA zostało ocenionych jako dobre/doskonałe, co nie odzwierciedla  zmian w stosunku do zeszłego tygodnia.

USDA w poniedziałkowym raporcie Crop Progress poinformował, że kondycję upraw amerykańskiej kukurydzy oceniono na 61% jako dobry/doskonały, co odzwierciedla brak zmian w stosunku do zeszłego tygodnia. Stan upraw soi oceniono na 60% dobry/doskonały, co stanowi wzrost o 1% w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Notowania zbóż, a sytuacja na Ukrainie

Turecki dziennik "Daily Sabah" poinformował, że płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z kukurydzą dotarł we wtorek do Stambułu. W środę zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu. Inspekcję statku zorganizuje Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) powołane po podpisaniu porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne, a przeprowadzą ją m.in. przedstawiciele Ukrainy i Rosji. Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni transportuje 26 tys. ton kukurydzy, którą ma dostarczyć do portu w libańskim Trypolisie.

Wcześniej we wtorek generał Ozcan Altunbudak z JCC poinformował, że rozpoczęty w poniedziałek rejs Razoni przebiega zgodnie z planem. Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu.

Ukraina należy do największych eksporterów nasion na świecie, więc takie działania wpłyną na notowania zbóż. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Czytaj również: Ceny kukurydzy notują znaczące wzrosty po pesymistycznej prognozie KE

E-wgt.pl /fot.pixabay