O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Niestabilności ciąg dalszy. Ceny zbóż wciąż bardzo się wahają

ceny zbóż

Ceny zbóż nadal nie są stabilne. Główny wpływ na sytuację mają czynniki makroekonomiczne i dalszy rozwój sytuacji na Morzu Czarnym.

Analitycy twierdzą, że duża część zmienności cen nie wynika z rozwoju samych rynków zbóż. Presja na sprzedaż wynika z wielu czynników i wahań makroekonomicznych. Chodzi o rosnące obawy przed recesją i niedawny spadek cen ropy naftowej i metali. Te zewnętrzne wpływy wpływają również na ceny zbóż.

Ceny zbóż pod wpływem wielu czynników 

Ceny pszenicy na chicagowskim rynku terminowym spadły w zeszłym tygodniu o 115 centów, czyli 13%, do 777 centów za buszel. Ceny również spadły poniżej psychologicznie ważnej granicy 800 centów. W poniedziałek (18.07) pszenica amerykańska nadrobiła zaległości w obrocie przedrynkowym i wzrosła o 22 centy do prawie 799 centów za buszel. 

Ceny zbóż pozostają pod dużym wpływem wahań makroekonomicznych (m.in. rosną obawy przed recesją, spadły ceny ropy naftowej i metali) oraz sytuacji na Morzu Czarnym. Ponadto we znaki dają się również zagrożenia meteorologiczne. Europa i USA borykają się z ektremalnymi upałami. Brak deszczu i fala upałów są szczególnym zagrożeniem dla nadchodzących zbiorów kukurydzy. Zapowiadane temperatury powyżej 38°C zmniejszą potencjal plonowania.

ceny zboz prognozy

Sceptyzm wobec otwarcia portów ukraińskich 

Na ceny zbóż wpływa również sytuacja na Ukrainie. Analitycy i handlowcy są sceptyczni, co do możliwości stworzenia bezpiecznych korytarzy dla ukraińskiego eksportu. Umowa teoretycznie pozwoliłaby Ukrainie wyeksportować około 20 mln ton starego zboża i zacząć składować nowe plony w portach.

Według analityków obecne zbiory pszenicy w Rosji, które już trwają, prawdopodobnie będą bardzo duże. Tymczasem USDA prognozuje  rosyjską produkcję pszenicy na poziomie 81,5 mln ton. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa Agreste oszacowało, że francuskie zbiory pszenicy miękkiej wyniosły w zeszłym tygodniu 32,9 mln ton, co oznacza spadek o 2,5 mln ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Według FranceAgriMer, już 11 lipca zebrano 50% francuskiej pszenicy zwyczajnej, w porównaniu z prawie 4% rok wcześniej.

Sprawdź również: Aktualne ceny pszenicy w dół. Kukurydza i zboże oleiste w górę

agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023