PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Neutralność klimatyczna będzie kosztowała Polskę 240 mliardów euro

Neutralność klimatyczna będzie kosztowała Polskę 240 mliardów euro

Autor: Polska Agencja Prasowa 2020-06-16 14:30:01
Neutralność klimatyczna

Neutralność klimatyczna zostanie osiągnięta po zainwestowaniu 240 miliardów euro, to koszt inwestycji poniesionych przez Polskę do 2030 roku – przedstawiła podczas Szczytu Liderów UN Global Compact minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak.

Neutralność klimatyczna tylko przy społecznej akceptacji 

W panelu "Climate change and just transition", w którym wzięła udział minister Jarosińska Jedynak, dyskutowano o konieczności głębokiej transformacji obejmującej sprawiedliwość klimatyczną, społeczną i energetyczną oraz o przygotowaniu krajów do realizacji ambitnych celów klimatycznych i w tym kontekście minister nawiązała celu jakim jest neutralność klimatyczna.

Priorytetem dla Polski jest transformacja w kierunku zielonej gospodarki przeprowadzona w taki sposób, by była ona bezpieczna i korzystna gospodarczo, a także akceptowalna społecznie. Proces ten musi w naszym kraju przebiegać stopniowo, aby nie hamować naszego wzrostu gospodarczego i nie obniżać bezpieczeństwa energetycznego

– podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Kredyty rolnicze – będą dopłaty! Komisja Europejska podjęła ważną decyzję!

Neutralność klimatyczna – zobowiązanie, które wisi nad Polską

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczała, że Polska jako strona Porozumienia paryskiegoneutralność klimatyczna zobowiązała się do osiągnięcia celu, jakim jest neutralność klimatyczna w drugiej połowie XXI wieku. Dodała, że w ostatnich latach polski rząd podejmował liczne działania, które miały na celu redukcję emisji dwutlenku węgla i poprawę jakości powietrza.

Realizujemy program Czyste Powietrze i Program dla Śląska, wdrożyliśmy nowe normy dla paliw, obniżyliśmy normy smogowe, wspieramy kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych

– zaznaczała.

 Neutralności klimatyczna, która była przedmiotem debaty, została również oceniona przez koszty społeczne. Zdaniem minister Funduszy i Polityki Regionalnej nie powinno się ignorować wysokich kosztów społeczno-ekonomicznych.

Wartość inwestycji potrzebnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku przez Polskę wynosi 240 mld euro. Nasz kraj będzie musiał ponieść dwa razy wyższe koszty w drodze do zielonej gospodarki niż wynosi średnia w Unii Europejskiej

– powiedziała Jarosińska-Jedynak. Podkreśliła, że technologie oparte na gazie ziemnym mogą stanowić dobry pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii.

PAP/pw


Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 15:00:00

Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-29 21:00:00

Ceny ropy naftowej notują spadki po trzech dniach zwyżek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 18:00:00

BULT SMOGOWICZE