PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Najmniejsza i najdroższa trufla świata sprzedana we Włoszech

Najmniejsza i najdroższa trufla świata sprzedana we Włoszech

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-26 05:01:57
najdroższa trufla świata

Rekordowo małą białą truflę sprzedano za wyjątkowo wysoką sumę podczas aukcji we włoskim regionie Marche - podały lokalne media. Najdroższa trufla świata waży zaledwie 0,07 grama, a jej cena na aukcji wyniosła 140 euro, czyli 2 miliony euro za kilogram.

Tegoroczne ceny są wyższe niż w minionych latach, co tłumaczy się głównie zmianami klimatycznymi i długim okresami bez opadów w minionych miesiącach.

Najdroższa trufla świata ważona na wadze aptekarskiej 

Najdroższa trufla świata została sprzedana na aukcji w miejscowości Pergola. Truflę, uznaną za najmniejszą na świecie, kupił miejscowy handlowiec, a jej licytacja była kulminacyjnym wydarzeniem 25. edycji targów białych trufli.
Wyjątkowy "diament" ważony był na wadze aptekarskiej. Wylicytowana suma wielokrotnie przebija średnie ceny tej najszlachetniejszej odmiany. Wynosi ona w tym roku około 4 tysięcy euro za kilogram. Większe okazy, ważące ponad 50 gramów kosztują 6 tysięcy euro za kilogram.

Przypomnijmy, że niektóre gatunki trufli są najbardziej poszukiwanymi grzybami jadalnymi na świecie. Z powodu trudności w odszukaniu trufle są bardzo drogie. Ze względu na cenę tego przysmaku rynek stara wprowadzać się zamienniki. Jednym z nich są np. ziemniaki truflowe czyli  Vitelotte.

Czytaj też: Niebywałe znalezisko! Ukraińska para trafiła w lesie na... trufle!

PAP/fot.pixabay