O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

MRiRW: Ceny skupu zbóż w większości spadły w 2 tygodniu lipca

Ceny skupu zbóż

Według MRiRW ceny skupu zbóż tygodniu kończącym się 10 lipca 2022 roku w 7 raportowanych ziaren  spadły, a trzech wzrosły.

Średnia cena skupu pszenicy do konsumpcji krajowej została ustalona na poziomie 1659 złotych za tonę, jest to spadek o 14 złotych, czyli 0,9 proc. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej wzrosła o 0,7 proc do 1744 złotych za tonę. W ujęciu regionalnym średnia (regionalna) cena pszenicy konsumpcyjnej waha się od 1520 złotych za tonę w makroregionie środkowo-wschodnim do 1697 złotych za tonę w makroregionie północno-zachodnim.

Ceny zbóż w zależności od makroregionu

Rozpiętość średnich cen pszenicy paszowej w regionie jest jeszcze szersza i waha się od 1573 zł/tonę (makro południowe) do 1769 zł za tonę (makro północno-zachodnie). W omawianym tygodniu udział zbóż skonsumowanych w strukturze skupu zmniejszył się z 28,9 proc. do 22,5%, z czego pszenica stanowiła nieco ponad 20 proc. Udział kukurydzy wzrósł do 21,1 proc., a średnia cena ziarna wzrosła o blisko 4 proc. do 1433 złotych za tonę.

Ceny skupu zbóż są nadal wysokie z powodu ceny paliw, energii i nawozów, które budzą niepokój u rolników. Ponadto stale rosną ceny pasz, zbóż i innych kosztów produkcji. Analizy systematycznie prowadzone przez Wielkopolską Izbę rolniczą wskazują jasno, że spada opłacalności produkcji w wielu sektorach rolnictwa. Trudna sytuacja na rynku wieprzowiny pozostaje bez zmian. Cena skupu nie wzrosła, co oznacza, że ​​liczba gospodarstw hodujących trzodę spada.

Ceny skupu zbóż

Ceny skupu zbóż w lipcu

Ceny skupu zbóż w lipcu z powodu kosztów produkcji , szybko rosnący ASF i niskie ceny dostaw to tylko  niektóre z problemów, z jakimi borykają się hodowcy trzody chlewnej. Niestety, nawet dzięki sprzyjającym okolicznościom, takim jak zmniejszona podaż bydła z powodu spadku pogłowia czy wolniejszy wzrost bydła w miesiącach letnich, ceny zakupów uległy stagnacji. . Do tej pory średnia cena skupu żywca  wynosi 6,63 zł/kg. Poniżej wykres przedstawiający cenę zakupu po rozpoczęciu roku.

W niektórych częściach Polski sezon żniw rzepakowych już się rozpoczął. W Wielkopolsce wystartują w przyszłym tygodniu. Po niewielkiej obniżce ceny tej rośliny zaczynają ponownie rosnąć i za tonę rzepaku trzeba zapłacić w granicach 3 200 – 3 300 zł za tonę przy standardowych parametrach technologicznych.

Obecnie trwają lub dobiegają końca zbiory jęczmienia ozimego. Cena za to płatki przy zakupie waha się od 1100 do 1200 złotych. Jest to kwota, która według naszych wyliczeń nadal uwzględnia koszty produkcji i wraz z dopłatami bezpośrednimi pozwala na niewielki zysk.

Czytaj również: Copa Progress: Kukurydza i soja w USA na stabilnym poziomie

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023