PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / MRiRW: Ceny rzepaku zaliczyły spory spadek w trzecim tygodniu lipca

MRiRW: Ceny rzepaku zaliczyły spory spadek w trzecim tygodniu lipca

Autor: Świat Rolnika 2022-07-29 16:00:00
Ceny rzepaku

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnia krajowa ceny rzepaku spadła o 21 proc. do 3456 złotych za tonę.

Cena ta jest wciąż o 38 proc. wyższa niż w zeszłym roku. Przeanalizowany okres to również spadki ceny śruty i oleju rzepakowego. W ujęciu tygodniowym średnia cena oleju rafinowanego spadła do 6404 złote za tonę, czyli o  7 proc. Średnia krajowa cena śruty rzepakowej spadła o jedyne 2 proc. do poziomu 1596 złotych za tonę.

Ceny zbóż ponownie rosną

Ceny rzepaku są ewenementem na rynku. Ceny zbóż w ostatnim tygodniu rosły. Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w tym tygodniu pomimo możliwego eksportu zbóż z Ukrainy. Teraz największy importer zboża, Egipt, odwołał duży transport z Ukrainy. Na światowych giełdach w czwartek ceny pszenicy wzrosły o 3 euro do 343 euro za tonę. Wiodący kontrakt na kukurydzę wzrósł o 4,50 euro do 357 euro za tonę i tym samym po raz pierwszy od dłuższego czasu był notowany powyżej pszenicy.

Import egipskiej pszenicy do Egiptu, zgodnie z prognozą USDA, wyniósł w ostatnim roku gospodarczym 2021/22 11,5 miliona ton, a analitycy amerykańscy spodziewają się importu 11 milionów ton w nowym sezonie 2022/23. Łączny udział Ukrainy i Rosji w dostawach przed wojną wyniósł 85 proc. – informują analitycy AKP-Inform.

Ceny rzepaku w lipcu

Warto przypomnieć, że ceny rzepaku w tygodniu, który kończył się 10 lipca, wynosiły 4357 złotych za tonę. Cena ta jest o 51,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. Śruta sojowa również wzrosła w analizowanym okresie, ale rafinowany olej rzepakowy stał się znacznie tańszy. Średnio tygodniowo średnia cena tej ropy spadła o 4,5 proc. do poziomu 6881 złotych za tonę.

Średnia krajowa cena śruty rzepakowej została ustalona na poziomie 1635 złotych za tonę po wzroście o 0,3 proc. w ciągu tygodnia. Tymczasem, biopaliwa mogą być kluczowe dla stabilności polskiego rynku rzepaku. Rzepak jest coraz tańszy, ale sytuacja nie jest wcale beznadziejna.

Czytaj również: Ceny słomy w 2022 roku będą zależeć od wyników zbiorów zboża

E-wgt.pl /fot.pixabay