O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ministerstwo rolnictwa podało aktualne ceny rzepaku

aktualne ceny rzepaku

Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że ​​w tygodniu kończącym się 10 lipca 2022 roku aktualne ceny rzepaku wzrosły o 5,3 proc.

Obecna cena rzepaku wynosi zatem 4357 złotych za tonę. Cena ta jest o 51,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. Śruta sojowa również wzrosła w analizowanym okresie, ale rafinowany olej rzepakowy stał się znacznie tańszy. Średnio tygodniowo średnia cena tej ropy spadła o 4,5 proc. do poziomu 6881 złotych za tonę.

Ceny śruty rzepakowej lekko wzrosła

Średnia krajowa cena śruty rzepakowej została ustalona na poziomie 1635 złotych za tonę po wzroście o 0,3 proc. w ciągu tygodnia. Tymczasem, biopaliwa mogą być kluczowe dla stabilności polskiego rynku rzepaku. Rzepak jest coraz tańszy, ale sytuacja nie jest wcale beznadziejna.

14 organizacji apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową. Obawiamy się, że ograniczenie wykorzystania surowców rolnych do produkcji biopaliw spowoduje kryzys na rynku rzepaku. Jego ceny spadają – stwierdził dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień.

Kluczową kwestią dla branży rolnej obecnie jest to, jaką rolę będą mogły odegrać biopaliwa, a więc de facto producenci paliw realizujący w Polsce NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy, czyli obowiązkowy udział biokomponentów i biopaliw ciekłych w transporcie – red.), by stabilizować sytuację w rolnictwie. Od dwóch miesięcy spadają notowania surowców rolnych. Cena rzepaku obniżyła się ze szczytowych nawet 5 tys. do ok. 3 tys. zł za tonę – zwrócił uwagę dyrektor Krajowej Izby Biopaliw (KIB) Adam Stępień.

Aktualne ceny rzepaku i pszenicy zależą od wielu czynników. Średnia cena skupu pszenicy do konsumpcji krajowej została ustalona na poziomie 1659 złotych za tonę, jest to spadek o 14 złotych, czyli 0,9 proc. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej wzrosła o 0,7 proc do 1744 złotych za tonę. W ujęciu regionalnym średnia (regionalna) cena pszenicy konsumpcyjnej waha się od 1520 złotych za tonę w makroregionie środkowo-wschodnim do 1697 złotych za tonę w makroregionie północno-zachodnim.

aktualne ceny rzepaku

Aktualne ceny rzepaku i innych zbóż

Aktualne ceny rzepaku i innych zbóż zależą od wielu czynników, m.in. kosztów produkcji , szybko rosnący ASF i niskie ceny dostaw to tylko  niektóre z problemów, z jakimi borykają się hodowcy trzody chlewnej. Niestety, nawet dzięki sprzyjającym okolicznościom, takim jak zmniejszona podaż bydła z powodu spadku pogłowia czy wolniejszy wzrost bydła w miesiącach letnich, ceny zakupów uległy stagnacji. . Do tej pory średnia cena skupu żywca  wynosi 6,63 zł/kg. Poniżej wykres przedstawiający cenę zakupu po rozpoczęciu roku.

W niektórych częściach Polski sezon żniw rzepakowych już się rozpoczął. W Wielkopolsce wystartują w przyszłym tygodniu. Po niewielkiej obniżce ceny tej rośliny zaczynają ponownie rosnąć i za tonę rzepaku trzeba zapłacić w granicach 3 200 – 3 300 zł za tonę przy standardowych parametrach technologicznych.

Obecnie trwają lub dobiegają końca zbiory jęczmienia ozimego. Cena za to płatki przy zakupie waha się od 1100 do 1200 złotych. Jest to kwota, która według naszych wyliczeń nadal uwzględnia koszty produkcji i wraz z dopłatami bezpośrednimi pozwala na niewielki zysk.

Czytaj również: Copa Progress: Kukurydza i soja w USA na stabilnym poziomie

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023