PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Minister rolnictwa: Od stycznia możliwe rekompensaty za wzrost cen prądu

Minister rolnictwa: Od stycznia możliwe rekompensaty za wzrost cen prądu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-20 15:19:00
Minister rolnictwa

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że wraz z nowym rokiem będzie możliwa rekompensata za podwyższone ceny energii elektrycznej.

Wypłacanie rekompensat gospodarstwom domowym może ruszyć od 1 stycznia, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia. – powiedział Kowalczyk na antenie TVN24. Dodał, że według szacunków, dopłatami w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej, mogłoby zostać objętych około 3 mln osób, a głównym kryterium przyznania rekompensaty będzie to, ile ktoś zarabia.

Minister rolnictwa: Warunkiem wypłaty odszkodowania będzie duży ubytek w budżecie

Wicepremier zaznaczył, że jeśli cena prądu spowoduje duży ubytek w jego budżecie, to wtedy będzie odpowiednia okoliczność do otrzymania częściowej rekompensaty.ministerrolnictwa2 20.11.21

Miesiąc temu wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska zapewniał, że trwają obecnie prace nad nową regulacją, która dedykowana będzie odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej. Zgodnie z zapowiedzią na dopłaty w przyszłym roku ma zostać przeznaczone co najmniej 1,5 mld zł.

Mowa o projekcie nowelizacji Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw.

Ministerstwo wyjaśniło, że główną zmianą, jaką niesie ze sobą nowelizacja, jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego (według kryterium dochodowego nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie 1-osobowym i 1115 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym). Poinformowano, że dodatki przyznawane będą na okres sześciu miesięcy, a do ich otrzymania wystarczy przedstawienie faktury – zamiast kopii umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej.

Przyszła nowela zakaże także wstrzymania dostaw energii elektrycznej odbiorcy wrażliwemu w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty, w dni uznane ustawowo za wolne od pracy.

Czytaj także: Narodowy Holding Spożywczy – resorty rolnictwa i aktywów państwowych podpisały umowę o współpracy

źródła: PAP/ fot. pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Unijna pszenica drożeje! Stała się najdroższa w historii


Autor: Polska Agencja Prasowa

Badanie nie zostawia złudzeń. Ceny produktów spożywczych znów rosną


Autor: Polska Agencja Prasowa

Brak węgla może spowodować kolejną podwyżkę ceny prądu


BULT SMOGOWICZE