PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Mięso i mleko drożeje. Obniżki na rynku zbóż. Rolnicze prognozy PKO BP na 2020

Mięso i mleko drożeje. Obniżki na rynku zbóż. Rolnicze prognozy PKO BP na 2020

Autor: Daria Przeworska 2020-01-27 13:05:36
Mięso i mleko drożeje. Obniżki na rynku zbóż. Rolnicze prognozy PKO BP na 2020

Według ekspertów Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP rok 2020 może charakteryzować się silnymi podwyżkami cen mięsa, umiarkowanymi wzrostami na rynku mleka oraz obniżkami na rynku zbóż

PKO BP o mięsie, mleku i zbożach

- Nasilający się deficyt mięsa w Chinach pozwoli na utrzymanie wysokiego eksportu wieprzowiny z UE. Dodatkowo, produkcja w UE odbudowuje się stosunkowo wolno. Prognozowany przez KE wzrost produkcji mięsa będzie prawdopodobnie mniejszy od oczekiwanego wzrostu eksportu w 2020, co przełoży się na dalszy spadek podaży w UE i tym samym wzrosty cen trzody chlewnej. Szacować można, że przeciętna cena skupu żywca wieprzowego w 2020 wzrośnie o 15-20% r/r, choć dynamika cen, z uwagi na efekt bazy statystycznej, będzie silniejsza w 1h20 (+25-28% r/r). Pojawienie się ASF w zachodniej Polsce znacząco podnosi prawdopodobieństwo przedostania się ASF do Niemiec, co jest istotnym czynnikiem ryzyka dla  tej prognozy

– prognozuje Piotr Bujak dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP.

Wieprzowina wpływa na... drób zdaniem ekspertów PKO BP

Zdaniem bankowych ekspertów oczekiwany wzrost cen wieprzowiny prawdopodobnie pociągnie za sobą dalsze podwyżki cen drobiu, choć, przy nałożeniu się negatywnych skutków ptasiej grypy w postaci ograniczeń eksportowych oraz brexitu, mogą nie być one istotne w pierwszych miesiącach 2020. 

Niska dynamika produkcji mleka w UE oraz Nowej Zelandii oraz spadki w Australii na koniec 2019 w połączeniu z wysokim popytem w Chinach, mające odzwierciedlenie w podwyżkach cen produktów mleczarskich (głównie proszki mleczne) może spowodować wzrosty cen skupu mleka w pierwszych miesiącach 2020.

Klimat ma wpływ na mleko

Jak zaznacza Mariusz Dziwulski z Zespołu Analiz Sektorowych Banku PKO BP utrzymanie wzrostów będzie uzależnione od zmian produkcji mleka w UE. Wzrostowi produkcji zagrażają z jednej strony czynniki klimatyczne (susze w Australii), z drugiej kwestie regulacyjne dot. ochrony środowiska (Nowa Zelandia, UE).

W 2020 zakładać można utrzymanie wzrostu popytu na produkty mleczarskie w Chinach, choć przy mniejszej dynamice. Popyt wzmacniać może deficyt białka zwierzęcego z uwagi na znaczący spadek podaży mięsa (ASF). Niski eksport z Australii przyczynić się może do zwiększenia popytu na unijne produkty także w pozostałych krajach azjatyckich.

-  Biorąc te czynniki pod uwagę można oczekiwać, że przeciętna cena skupu mleka w kraju w 2020 wzrośnie o 1-4% r/r wobec wzrostu 0,8% r/r w 2019 roku – dodaje Dziwulski.

Natomiast jeśli chodzi to rynek zbóż , to według bankowych prognoz przeciętna cena skupu pszenicy w 2020 roku , zakładając normalizację światowych plonów tego zboża i nieznaczny wzrost światowych zasiewów (+0,3% r/r, za IGC), może być niższa o 4-8% r/r.

Fot. collage PKO BP/Pixabay