PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Kościński: Rosnąca inflacja stała się problemem światowym

Kościński: Rosnąca inflacja stała się problemem światowym

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-29 10:00:00
Inflacja

Rosnąca inflacja to przede wszystkim efekt czynników zewnętrznych. Także cała Europa i świat notują rekordowy od lat wzrost cen – powiedział minister finansów.

To jest też cena za ratowanie gospodarki w czasie COVID-19 – dodał Tadeusz Kościński w wywiadzie opublikowanym w "Naszym Dzienniku". Minister finansów stwierdził również, że w obecnych warunkach ciężko stwierdzić kiedy można spodziewać się spadku inflacji. Podkreślił, że za obecne wzrosty cenowe odpowiadają między innymi rosnące ceny ropy, gazu i energii elektrycznej.

Kościński: Inflacja w Polsce rośnie przez czynniki zewnętrzne

Minister finansów pytany, kiedy inflacjaInflacja 022 spowolni, odparł, że "na to pytanie w obecnych warunkach bardzo trudno jest odpowiedzieć".

"Wzrost inflacji to przede wszystkim efekt czynników zewnętrznych. Nie tylko Polska, lecz także cała Europa i świat notują rekordowy od lat wzrost cen. To jest też cena za ratowanie gospodarki w czasie COVID-19. Jest ona wysoka, ale dużo mniejsza niż bezrobocie i duża recesja gospodarcza, które byłyby w Polsce, gdybyśmy nie wpompowali tyle pieniędzy w ratowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy" – tłumaczył.

"Jednak wzrost cen spowodowany jest przede wszystkim szeregiem czynników zewnętrznych. Wynika ze wzrostu cen ropy, gazu czy – wskutek polityki Zielonego Ładu Komisji Europejskiej – ze wzrostu cen energii spowodowanego drożejącymi zezwoleniami na emisję CO2" – dodał minister finansów.

Oczekiwane efekty rządowego pakietu antyinflacyjnego

Kościński pytany był, jakie są oczekiwane efekty rządowego pakietu antyinflacyjnego, jeżeli decydujący wpływ na wzrost cen w Polsce mają czynniki zewnętrzne.

"Tarcza antyinflacyjna ma nie tylko obniżyć inflację, ale przede wszystkim osłonić Polaków przed wzrostem cen. Mam nadzieję, że obniżenie VAT-u, akcyzy na paliwa i energię pomoże łatwiej przejść przez te miesiące, w których inflacja może być najwyższa" – powiedział.

Na uwagę, że pakiet antyinflacyjny ma być jeszcze wsparty anonsowaną możliwością obniżenia do zera VAT-u na żywność, wyjaśnił, że "zerowy VAT na żywność zostanie wprowadzony, kwestią czasu pozostaje tylko, kiedy to nastąpi".

"VAT regulowany jest dyrektywą UE. Na forum unijnym trwają prace nad zmianą tej dyrektywy. Ministrowie finansów państw UE już się porozumieli co do jej treści. Natomiast Polska nie chce czekać na zakończenie procesu legislacyjnego w UE, stąd nasz wniosek o zgodę na tymczasowe obniżenie VAT-u na żywność" – mówił.

Czytaj też: Marian Szołucha: Inflacja martwi konsumentów, ale niekoniecznie rząd

PAP/fot.Twitter/Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej notują spadki po kilku wzrostowych sesjach


Autor: Świat Rolnika

Ceny skupu tuczników w Niemczech gwałtownie spadły


Autor: Emilia Gromczak

Ceny żywności w kwietniu spadły. Dotyczyło to tylko kilku produktów


BULT SMOGOWICZE