PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Kontrakty na zboża oraz rzepak drożeją z początkiem nowego tygodnia

Kontrakty na zboża oraz rzepak drożeją z początkiem nowego tygodnia

Autor: Świat Rolnika 2022-05-25 11:00:00
Kontrakty na zboża

Kontrakty na zboża na zamknięciu poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych zanotowały kolejne w tym roku wzrosty cen.

Kukurydza na giełdzie w Paryżu zanotowała kolejne wzrosty 23 maja o 1,04 proc na umowie czerwcowej. W przypadku tego zboża z umowy listopadowej, cena równeż wzrosła, ale o 1,10 proc. Na giełdzie w Chicago kukurydza również zanotowała wzrosty o kolejno 0,96 proc. w lipcu i 1,82 proc. w listopadzie 2022 roku.

Unijny rzepak drożeje

Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi jasno wskazują, że ceny rzepaku wzrosły w zakładach tłuszczowych aż o 10,4 proc.

Zatem, kwota za tonę rzepaku wynosi obecnie rekordowe 4600 zł, jest to wzrost o 112 proc. rok do roku. Jest to nowy historyczny szczyt ceny średniej wspomnianych nasion. Cena oleju rzepakowego wzrosła o 1,2 proc. do kwoty 6872 zł, czyli o 47 proc. w porównaniu z rokiem 2021.

Kontrakty na zboża dobrze oddają sytuacje na światowym rynku rzepaku. Za roślinę oleistą na giełdzie w Paryżu należy zapłacić 821 euro za tonę.

Kontrakty na zboża

Unijne kontrakty na zboża w poprzednim tygodniu

Unijne kontrakty na zboża z powodu obaw związanych z pogodą utrzymują się na poziomie maksimów, gdzie stara pszenica była wyceniana na 397,5 euro za tonę.

9 maja zakończył się obrót majową serią starej pszenicy. Cena jej była o 1 euro wyższa od terminu wrześniowego (nowy zbiór). Kontrakt na rzepak od kilku dni utrzymuje się w okolicy 850 euro za tonę po tym jak odrobił połowę dużego spadku z przełomu kwietnia i maja. Brak opadów jest coraz bardziej odczuwalny we Francji, gdzie obniżono szacunki areału pszenicy.

We Francji z powodu złej pogody i braku opadów, tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa dodatkowo zmniejszyło wczoraj swoje szacunki areału pszenicy do 4,8 mln ha, czyli prawie 4 proc. mniej niż przed rokiem. Pewna cześć rolników z powodu obaw pogodowych postanowiła zasiać rzepak. Areał tej rośliny może zatem wzrosnąć w porównaniu z 2021 rokiem do 1,2 mln hektara, czyli o około 18 proc.

Czytaj również: Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%

E-wgt.pl /fot.pixabay