PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Inflacja w listopadzie wzrośnie do 7,6% – przekonuje ekonomistka PKO BP

Inflacja w listopadzie wzrośnie do 7,6% – przekonuje ekonomistka PKO BP

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-30 15:00:00
Inflacja

Inflacja w listopadzie wzrośnie do 7,6 proc. z 6,8 proc. w październiku – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

Źródła wzrostu będą podobne jak wcześniej, czyli ceny żywności, paliw i nośników energii oraz wyższa inflacja bazowa - dodała. We wtorek GUS opublikuje tzw. szybki szacunek inflacji w listopadzie. W październiku inflacja wyniosła 6,8 proc.

Inflacja stale rośnie

„Oczekujemy, że inflacja w listopadzie wzrośnie do 7,6 proc. Źródła wzrostu będą podobne jak wcześniej, czyli będą to ceny żywności rosnące szybciej niż wynikałoby to ze wzorca sezonowego, w górę pną się także ceny paliw i nośników energii, zwłaszcza opału. Oczekujemy także wzrostu inflacji bazowej” – powiedziała PAP Marta Petka-Zagajewska.

Dodała, że w kolejnym miesiącu stopa inflacji nadal będzie rosła.

„W grudniu zobaczymy lokalny szczyt inflacji, kiedy wyniesie ona 7,8-7,9 proc. Ale trzeba pamiętać, że inflacja nas ostatnio zaskakiwała tak często, że niewykluczone jest i 8 proc.” – dodała Petka-Zagajewska.

W styczniu spadek wartości pieniądza zacznie słabnąć, co będzie wynikać z wejścia w życie rządowej tarczy antyinflacyjnej.Inflacja 03

„Szacujemy, że wpływ tarczy antyinflacyjnej w I kw. wyniesie ok. 1,5 pkt. proc., więc w styczniu i lutym stopa inflacji wyniesie ok. 7 proc., a w marcu będzie to już wyraźnie poniżej 7 proc.” – stwierdziła ekonomistka PKO BP.

Prognozowany poziom na koniec roku

Bank inwestycyjny Goldman Sach prognozuje jeszcze większy spadek wartości pieniądza w grudniu. W listopadzie skoczy o 0,5 pkt. proc. do 7,3 proc., a w grudniu będzie jeszcze wyższy. Według Banku, obniżka VAT na gaz i prąd nie będzie miała większego znaczenia dla sytuacji wokół wzrostu wskaźnika.

„Inflacja w Polsce w listopadzie skoczy o 0,5 pkt. proc. do 7,3 proc., w grudniu będzie jeszcze wyższa” – prognozuje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według niego, obniżka VAT na gaz i prąd nie będzie miała większego znaczenia.

Analitycy Goldman Sachs uważają, że listopadowa spadek wartości pieniądza w Polsce, której wstępny odczyt GUS poda we wtorek, wyniesie 7,3 proc. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 7,2 proc. Według banku, głównymi czynnikami, napędzającym inflację okażą się wzrost cen żywności i szeroko ujętej energii, które dodadzą 0,4 pkt proc. Goldman Sachs przewiduje także, że w krótkim terminie dynamika wzrostu pozostanie wysoka, a w grudniu wskaźnik cen będzie jeszcze wyższy niż w listopadzie.

Czytaj również: Inflacja może skutkować dalszymi wzrostami stóp procentowych

PAP/fot.pixabay