O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Inflacja w 1/3 spowodowana przez Putina? Tak uważa Bank Pekao

Inflacja

Inflacja w 1/3 spowodowana przez Władimira Putina – podali ekonomiści Banku Pekao we wtorek w mediach społecznościowych.

„Na długo, zanim Zachód zaczął nakładać sankcje na Rosję Putina, Rosja Putina toczyła już wojnę ekonomiczną z Zachodem. W poł. 2021 przykręciła kurki z gazem, potęgując presję kosztową w Europie. Naszym zdaniem Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce” – podali ekonomiści Banku Pekao na profilu Departamentu Analiz Ekonomicznych Pekao na Twitterze.

Wojna na Ukrainie i jej wpływ na inflację

Przypomnieli oni, że widoczny jesienią 2021 r. wzrost cen gazu miał wiele źródeł, choćby wzrost popytu, zwłaszcza w Azji czy bezwietrzna pogoda we wrześniu.

„Jednak 70 proc. odpowiedzialności przypisujemy Putinowi, gdyż opróżniając rezerwy gazu w Europie, zadziałał na wyobraźnię i wywołał niemal panikę na rynku” – stwierdzili ekonomiści Banku Pekao na Twitterze w temacie, jakim jest inflacja.

W ich ocenie szantaż gazowy Putina widać bezpośrednio w cenach nośników energii i pośrednio (ich zdaniem w 30 proc.) w cenach energii elektrycznej, a także w inflacji bazowej, jako że wpłynął na ceny dóbr z dużym udziałem gazu i prądu w kosztach, np. na żywność.

„Koszty gazu stanowią 60-80 proc. kosztów produkcji nawozów. Nawozy zaś stanowią 25-40 proc. kosztów produkcji zbóż i pasz. Naszym zdaniem koszty gazu odpowiadają za 50-80 proc. wzrostu cen żywności w ostatnich m-cach” – wyjaśnili ekonomiści Banku Pekao.

Inflacja

Wysoka inflacja jeszcze wiele lat?

Nieuczciwością byłoby pozostawić ludzi, także klasę średnią, którą chcemy wspierać i wzmacniać, bez wsparcia, w sytuacji, gdy więcej płacimy za energię, gaz, węgiel – powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber.

Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów poinformował na łamach DGP, że reakcją rządu na rosnącą inflację była obniżka podatków w ramach tarczy antyinflacyjnej – na paliwo, energię i żywność – a kolejnym krokiem jest zmiana modelu podatkowego.

"W efekcie możemy uczciwie powiedzieć, że nasza ekipa rządząca najbardziej po 1989 r. obniżyła podatki. Dziś, właśnie ze względu na inflację, być może nie odczujemy tak bardzo tych pozytywnych zmian. Zakładam, że te rozwiązania zostaną jednak w naszym systemie podatkowym na długo i przyczynią się do szybszego odbicia gospodarczego" - powiedział DGP Schreiber w temacie, jakim jest inflacja. Zapewnił też, że rząd cały czas pracuje nad ważnymi dla Polaków rozwiązaniami, a za takie uważa kwestie podatkowe.

Czytaj również: Konfederacja Lewiatan: Inflacja w kwietniu może przekroczyć 12,2%

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023