O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-02-2022

Autor: Michał Rybka

Horrendalne ceny nawozów na Starym Kontynencie. Europejscy rolnicy w kropce

ceny nawozów

Czarne chmury wciąż nad głowami europejskich rolników. Aktualne ceny nawozów w Europie wiążą się z wysokimi kosztami produkcji i cen żywności.

„Europa najbardziej ucierpiała w wyniku cięć w produkcji nawozów w wyniku rosnących kosztów gazu ziemnego wykorzystywanego do jej produkcji. Ceny nawozów mineralnych pozostały na rekordowym poziomie, mimo że ceny mocznika spadły w Ameryce Północnej” – napisali w swoim raporcie analitycy Bloomberga.

Europejskich rolników czeka ciężka wiosna

Według szacunków analityków banku inwestycyjnego VTB Capital w pierwszej połowie bieżącego roku Europę może napotkać deficyt rzędu 9 proc. rocznego zapotrzebowania na nawozy azotowe. Artykuły spożywcze prawdopodobnie staną się jeszcze droższe, ponieważ plony cierpią, a ceny ziarna chlebowego rosną.

W zeszłym tygodniu autorzy Bloomberg informowali: „Ponieważ europejscy rolnicy przygotowują się do stosowania nawozów na polach po zimie, niebotyczne ceny składników odżywczych nie pozostawiają im innego wyboru, jak tylko zużywać mniej i próbować przerzucić koszty ”. Dla hodowców podstawowych produktów, takich jak kukurydza i pszenica, po raz pierwszy stanęli w obliczu prawdziwego kryzysu nawozowego, napędzanego niedoborami energii, ograniczeniami eksportowymi i sankcjami handlowymi. Obecnie dużo więcej kosztuje kupowanie nawozów i środków agrochemicznych potrzebnych do upraw ozimych, które obecnie wychodzą z okresu uśpienia, a dodatkowe koszty mogą negatywnie wpłynąć na wiosenny siew, który stanowi około jednej trzeciej produkcji zbóż w Europie” – piszą analitycy VTB Capital.cenynawozow2 31.01

W raporcie opublikowanym w styczniu przez Texas University stwierdzono: „Niezależnie od czynników napędzających wzrost kosztów , rzeczywistość jest taka, że ​​producenci stoją w obliczu ogromnego wzrostu kosztów wiosną 2022 roku”. Podobna sytuacja klaruje się w Polsce. Rząd zamierza pomóc rolnikom i oferuje zerowy VAT na nawozy.

Europa nie była przygotowana na tak wysokie ceny nawozów

Ze względu na utrzymujące się wysokie ceny gazu ziemnego w Europie zamykane są różne fabryki nawozów lub ograniczana jest produkcja, co może prowadzić do dalszego niedoboru podaży. Dodatkowo kryzys między Rosją a Ukrainą powoduje kolejne pogłębienie się problemu wzrostu cen gazu ziemnego i nawozów mineralnych.

Największy europejski producent nawozów azotowych, Yara Fertilizers, twierdzi, że rekordowo wysokie ceny gazu ziemnego w Europie poważnie wpływają na marże w produkcji amoniaku, w wyniku czego firmy musiały ograniczyć produkcję w kilku swoich zakładach.

W Stanach Zjednoczonych i Europie koszty nakładów dla rolników wzrosły dramatycznie, a ceny nawozów wzrosły do ​​bezprecedensowych poziomów. Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem kukurydzy, a kukurydza jest uprawą bardzo intensywną w nawożeniu. Wielu amerykańskich hodowców kukurydzy najwyraźniej planuje przestawienie się na inne uprawy, takie jak soja lub znaczne ograniczenie stosowania nawozów, jeśli ceny pozostaną wysokie.

Dotyczy to również Europy i innych części świata. Rosnące ceny nawozów mogą mieć duży wpływ na drugi plon kukurydzy w Brazylii, który rozpocznie się w tym miesiącu. “Nie widać końca bardzo wysokim cenom nawozów” – mówią ekonomiści z American Farm Bureau.

„Nic dziwnego, że producenci rolni tak bardzo się boją, gdy próbują dowiedzieć się, jak zapłacić za te rosnące koszty” – powiedział Bart Fischer, współdyrektor Centrum Polityki Rolnej i Żywnościowej Uniwersytetu A&M w Teksasie. Korespondent ProFarmer, Jim Wiesemeyer, skomentował: „Biorąc pod uwagę, że rolnicza siatka bezpieczeństwa nie jest zaprojektowana tak, aby radzić sobie z tak szybko rosnącymi kosztami produkcji, w kraju rosną obawy dotyczące potrzeby dodatkowego wsparcia”.

Obecne wydarzenia dość wyraźnie wskazują, że europejscy rolnicy nie są skłonni kupować „normalnych” ilości nawozów przy obecnych cenach nawozów, skomentował IHS. „Ostatnim razem ceny nawozów utrzymywały się na tak wysokim poziomie przez dłuższy czas (to było w 2009 r.), to wtedy globalny roczny popyt zmniejszył się prawie o połowę”, kontynuuje IHS. Jeśli ceny gazu ziemnego zostaną utrzymane na obecnym poziomie lub wzrosną, ceny farm będą musiały pozostać bardzo wysokie, aby uprawiać potrzebne akry, a to z kolei doprowadzi do wyższych cen żywności, uważają analitycy.

Czytaj także: Ceny nawozów na świecie nadal rosną i nic nie zapowiada zmiany trendu

źródła:agragheute.com/fot.twitter,radioOpole,IwanskiRados

swiatrolnika.info 2023