PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Horała: Wzrost ceny gazu wynika m.in. z decyzji USA ws. Nord Stream 2

Horała: Wzrost ceny gazu wynika m.in. z decyzji USA ws. Nord Stream 2

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-21 17:30:25
ceny gazu

Wzrost ceny gazu wynika m.in. z decyzji USA o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2 – powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Dodał, że ceny energii w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc, zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Według Horały za wzrost ceny gazu nie odpowiada rząd

Na pytanie o podwyżki cen gazu i energii elektrycznej, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r., Horała odpowiedział, że za wzrost cen energii nie odpowiada rząd, bo ceny gazu rosną na całym świecie.

"Wynika m.in. z decyzji USA o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2, co ośmieliło Rosję do szantażu gazowego. Rosja zakręciła kurek, maleją zapasy gazu w magazynach i rosną ceny gazu" – zaznaczył w rozmowie z Polsat News.

Z kolei wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny wskazuje, że w pandemii, na skutek ograniczeń i lockdownów zapotrzebowanie na gaz ziemny było bardzo niskie, co przełożyło się na spadki cen. Potem gospodarki ruszyły, wzrosło zapotrzebowanie na gaz i jego ceny także. 

Dodał, że wzrastają też ceny energii w wyniku spekulacji prawami do emisji CO2. "Już ponad połowa kosztów wytworzenia energii, to spekulacyjne koszty tych sztucznych papierów wartościowych, co z kolei jest pomysłem unijnym" – ocenił.

Horała wskazał, że polski rząd zareagował na to pakietem antyinflacyjnym. "Pierwszy efekt można dziś obserwować na stacjach benzynowych, gdzie ceny benzyny już spadły poniżej 6 zł. za litr" – powiedział.

Ceny najniższe w Europie?

W ocenie pełnomocnika, Ceny gazu 01ceny gazu w Polsce nadal są jednymi z najniższych w Europie.

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc, zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Rząd obniżył od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Czytaj też: PGNiG spodziewa się spadku ceny gazu od kwietnia 2022 r.

 PAP/fot.pixabay/fot. tt Marcin Horała