O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-12-2021

Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Wyzwaniem w 2022 roku będzie utrzymanie wysokiej ceny żywca

Jacek Zarzecki

W rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info Jacek Zarzecki mówi o wyzwaniach, jakie czeka sektor wołowiny w 2022 r. 

Prezes PZHiPBM podkreśla, że w nadchodzącym 2022 r. najważniejszym wyzwaniem będzie utrzymanie wysokiej, stabilnej ceny, jaką otrzymują polscy hodowcy i producenci żywca wołowego. Utrzymanie tych stawek wiąże się jednak ze wsparciem, jakie otrzymają producenci w nowej WPR. Zarzecki dodaje, że potrzebne są również działania osłonowe i zapobiegawcze. 

ŚwiatRolnika.info: Przed jakimi wyzwaniami będzie stał sektor wołowiny w 2022 roku?

Jacek Zarzecki: Najważniejszym wyzwaniem będzie utrzymanie wysokiej stabilnej ceny, jaką otrzymują polscy hodowcy i producenci żywca wołowego. Należy podkreślić to, że dzisiaj wskoczyliśmy do pierwszej piątki w UE, jeśli chodzi o wysokość stawek, jakie otrzymujemy za wytworzony produkt – żywiec wołowy. W 2021 r. polscy hodowcy zrobili w UE największy skok. Z miejsca w trzeciej dziesiątce krajów UE wskoczyli do pierwszej piątki. Utrzymanie tej ceny jest uzależnione przede wszystkim od kwestii, na jakie wsparcie mogą liczyć producenci żywca wołowego w Polsce w nowej WPR. Wydaje się, że tym kierunkiem, który wymaga wzmocnienia, jest wsparcie do dobrostanu zwierząt. W obecnej wersji WPR-u bydło opasowe jest traktowane trochę po macoszemu.jacek_zarzecki_wołowina.jpg

Jacek Zarzecki: Potrzebne są działania osłonowe i zapobiegawcze. Wychodzę z założenia, że w czasach prosperity należy budować tarcze ochroną nad sektorem i to jest odpowiedni moment. Jak budować tarczę ochroną dla sektora? Przede wszystkim należy dać rolnikom możliwość poprawy jakości. Dzisiaj nie konkurujemy ceną na runku UE, możemy konkurować tylko jakością i powtarzalnością. Musimy wzmocnić jakość poprzez m.in. wsparcie rolników dofinansowaniem do wymiany stada czy też poprawę genetyki. Niewątpliwie wielkim sukcesem jest i będzie w 2022 r. program pilotażowy paszportyzacji polskiej żywności

ŚwiatRolnika.info: Jakie jeszcze działania należy podjąć, aby wzmocnić jakość żywca?

Jacek Zarzecki: Na pewno musimy działać na rynkach eksportowych. Ponad 75% polskiej produkcji żywca wołowego to jest eksport. To są kraje azjatyckie. To jest Japonia, ale także eksport do nowych kierunków. Ważne jest to, żebyśmy ten sektor rozwijali w wielu kierunków. Musi być dywersyfikacja dochodów, dostaw do różnych krajów. Na pewno rosnącym rynkiem są Zjednoczone Emiraty Arabskie. 

ŚwiatRolnika.info: Jakie jeszcze wyzwania czekają hodowców w nadchodzącym roku?

Jacek Zarzecki: Dużym wyzwaniem dla hodowców będzie to, że należy poprawić pozycję na rynku żywca wołowego. Niewątpliwie ta pozycja jest wykorzystywana przez pośredników i zakłady ubojowe. Mimo tych dobrych cen są sytuację, gdzie rolnik jest oszukiwany czy to na wadze żywej, czy na klasyfikacji tych zwierząt. Tutaj są potrzebne dużo jaśniejsze przepisy.

Jacek Zarzecki: Musimy iść również w kierunku produkcji zrównoważonej. Jeśli chodzi o żywiec wołowy, to Polska w tym zakresie ma potężne możliwości. Potrzebne są tutaj działania wspierające w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, w ramach planu strategicznego. 

ŚwiatRolnika.info: Czy polscy producenci wołowiny biorą pod uwagę kolejne restrykcje, lockdowny na masową skalę? 

Jacek Zarzecki: Ta sytuacja zmienia się czasami z tygodnia na tydzień. Są wprowadzanie lockdowny, zamykane są lokale gastronomiczne w różnych krajach. Pamiętajmy o tym, że wchodzą nowe zasady eksportu mięsa do UK. Są to również wyzwania. 

Jacek Zarzecki: Sytuacja na rynku wołowiny jest bardzo dobra

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023