O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-12-2020

Autor: Adam Szewczyk

Fermy zwierząt futerkowych i ich znaczenie dla branży mięsnej

Fermy zwierząt futerkowych

W medialnej debacie wciąż powraca tak zwana Piątka dla Zwierząt , która zakłada, że fermy zwierząt futerkowych miałyby zostać zlikwidowane w Polsce. Przeciwko ustawie uderzającej w polskie rolnictwo od długiego już czasu protestują rolnicy, przedstawiciele różnych branż, a także politycy opozycji. Analiza dr inż. Roberta Mroczka wyjaśnia jak ważne jest zachowanie ferm zwierząt futerkowych między innych dla branży mięsnej.

Fermy zwierząt futerkowych – obecna sytuacja w Polsce

Polska jest drugim producentem skór w Europie (za Danią) i trzecim na świecie za Chinami i wspomnianą Danią. Według stanu na dzień 10 września 2020 roku w Polsce fermy zwierząt futerkowych zarejestrowane były w ilości 845, ale aktywnych, to znaczy takich na których były zwierzęta, było 810.

W procedowanej ustawie o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw przepisy o zakazie chowu lub hodowli zwierząt futerkowych wyłączają chów i hodowlę królików. Fermy zwierząt futerkowych, na których trzymano: lisy, norki amerykańskie, jenoty, szynszyle oraz nutrie było około 700. Z czego w połowie z nich hodowano norki amerykańskie, których liczba wynosiła prawie 6,4 miliona sztuk.

Właściciele ferm zwierząt futerkowych, które są zwierzętami mięsożernymi, tj.: lisów, jenotów i norek amerykańskich, zaopatrują się między innymi w odpadki poubojowe w zakładach mięsnych, głównie drobiarskich, płacąc za 1 tonę takich odpadków około 350 złotych. Stanowi to dla zakładu drobiarskiego przychód, a de facto czysty zysk.

Porównywalne kwoty, a nawet wyższe za produkty uboczne pochodzące z zakładów drobiarskich oferują firmy paszowe, zakłady utylizacyjne – płacąc obecnie od 300 do 500 zł/ tonę (w zależności od jakości i ilości pozyskiwanego surowca). Jest to cenny surowiec (między innymi z uwagi na dużą zawartość białka), wykorzystywany do produkcji karmy dla zwierząt domowych (głównie psów i kotów), ale też w przemyśle kosmetycznym, medycynie czy biopaliwach.

Czytaj też: Protest rolników w Opolu. Rośnie napięcie przed jutrzejszą manifestacją

Fermy zwierząt futerkowych a branża mięsna

Z danych przekazanych przez hodowcówFermy zwierzat futerkowych 02 (praktyków) wynika, że jedna norka zjada 48-52 kilogramów karmy rocznie (średnio około 50 kilogramów). Ponad 90 procent karmy stanowią produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (PUPZ) z ubojni, głównie drobiu. W Polsce w 2018 roku wytworzono łącznie około 2,2 miliona ton produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, które zostały przetworzone przez zakłady utylizacyjne (73,8 procenta), hodowców zwierząt futerkowych (19,6 procenta) oraz producentów karmy dla zwierząt (6,6 procenta) .

Oznacza to, że na żywienie mięsożernych zamieszkujących fermy zwierząt futerkowych przeznaczono około 430 tysięcy ton odpadów poubojowych. Zakaz prowadzenia ferm zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królików) pozbawi ich hodowców źródła dochodu. Wartość eksportu skór surowych (kod 4301) i garbowanych (kod 4302) z Polski w latach 2018-2019 wyniosła około 700 milionów złotych.

senat.gov.pl

swiatrolnika.info 2023