O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Drogie pasze rujnują portfele rolników i konsumentów

pasze

Pasze, a raczej ich ceny, są odpowiedzialne za gwałtowny wzrost cen mięsa. Polskie ogranizacje zaapelowały o pomoc do rządu. 

Jak poinformowały organizacje branżowe w apelu do rządu, w związku z gwałtownymi wzrostami cen pasz dla drobiu w Polsce, średnia cena mięsa brojlerów w kraju wzrosła w ciągu ostatnich 6 tygodni o 39%. Sytuacja zarówno na rynku zbóż, jak i mięsa jest bardzo poważna i potrzebne są odpowiednie działania. 

Drogie pasze odpowiadają za ceny mięsa

Stefan Chrzanowski, dyrektor Poldrób, zwraca uwagę, że ceny pasz odpowiadają za około 60-70% ostatniego wzrostu cen na polskim rynku mięsa brojlerów.

"Branża drobiowa nie może zareagować na ogromne wzrosty cen surowców inaczej niż podniesieniem cen dla klientów końcowych. Niestety, obecna sytuacja na rynku zbóż jest na tyle poważna, że ​​wyzwaniem, przed którym stoimy, jest nie tylko wzrost cen, ale także dostępność surowca" – stwierdził Chrzanowski.

Gazeta Forsal powołując się na lokalnych uczestników rynku podała, że bezprecedensowa podwyżka cen wywołała szok cenowy w branży drobiarskiej. Drogie pasze dają się we znaki szczególnie hodowcom drobiu. 

pasze mięso

Apel organizacji branżowych do rządu 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Polska Federacja Hodowców Drobiu oraz Polski Związek Producentów Drobiu, Poldrób wezwały władze do zdwojenia wysiłków w celu powstrzymania wzrostu cen pasz, który wzrósł o 89 % od połowy lutego. Pasze są niezbędne, dlatego trzeba pomóc temu rynkowi.

Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Drobiu i Producentów Pasz, ostrzegała, że ​​drogie pasze nie tylko szkodzą polskiemu rolnictwu, ale także napędzają inflację, z którą stara się walczyć rząd i Bank Centralny. Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa zwrócił uwagę, że dotychczasowy trend wzrostowy cen pasz został przyspieszony przez rosyjską agresję na Ukrainę. Dodał, że w miarę trwania konfliktu nie jest prawdopodobne, aby zwyżka cen sama się zatrzymała. 

Drugą stroną problemu jest to, że ceny zbóż rosły przed kryzysem ukraińskim z powodu wielu czynników, w tym rosnącego popytu ze strony większych gospodarek, takich jak Chiny, oraz czynników technicznych, takich jak zwiększone zaangażowanie inwestorów finansowych w transakcje giełdowe w rolnictwie.

Sprawdź również: Pasze dla zwierząt – transformacja żywienia zwierząt

poltryworld.net/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023