O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Copa Progress: Kukurydza i soja w USA na stabilnym poziomie

Kukurydza

Według poniedziałkowego raportu Copa Progress kukurydza i soja są uprawiane na stabilnym poziomie, podobnym do tego sprzed roku.

Postępy upraw pszenicy ozimej w USA są zaawansowane w 70 proc, co jest proporcjonalne dla tych samych okresów z lat poprzednich. USDA informuje, że 61 proc. upraw soi w Stanach Zjednoczonych należy do dwóch pierwszych kategorii. Oznacza to  tygodniowy spadek o niecałe 1 proc., a wyniki są nieco lepsze niż rok temu.

Stan uprawy kukurydzy w USA

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że kukurydza będzie w większej ilości składowana niż pierwotnie zakładano. Wzrost starych zapasów ma również skalę globalną i oznacza, że ​​początkowe zapasy ziarna są wyższe  w sezonie 2022/23. USDA podniosło swoje szacunki  zapasów kukurydzy w USA na koniec sezonu do 1,186 mld ton (bez zmian od czerwca) i łączne zużycie na poziomie 1,185 mld ton (-1 mln ton - m/m).

Prognozowana produkcja kukurydzy na lipiec oznacza niższe roczne zbiory o 32 mln ton (-2,6 proc). Zapasy na koniec nowej kampanii wyniosą 312,9 mln ton w porównaniu do 310,5 mln ton oczekiwanych w czerwcu i 312,3 mln ton na koniec kampanii 2021/22. Prognoza zbiorów kukurydzy w UE została nieznacznie obniżona o  0,3 mln ton do 68 mln ton, a import utrzymał się na stabilnym poziomie 16 mln ton. W ubiegłym roku produkcja w UE wyniosła 70,5 mln ton, a import 16 mln ton.

Kukurydza wdzięcznym zbożem

Warto przypomnieć, że kukurydza jest jednym z najbardziej wydajnych gatunków roślin uprawnych na ziemi. W naszym kraju od lat liderami pod względem plonowania są odmiany hodowli EURALIS. Na szczególne docenienie zasługuje kilka zarejestrowanych w ostatnich latach w Polsce jest odmian. Są nimi ES Asteroid, ES Zorion, ES Constellation oraz ES Inventive. Kukurydza ES Asteroid w doświadczeniach PDO (2016) uzyskała 108% wzorca dając plon 138,67 dt/ha.

To, ile kukurydzy z hektara można zebrać zależy od takich czynników, jak wczesność odmiany, przebieg pogody, jakość stanowiska oraz agrotechnika. Na plonowanie wpływa również długość okresu wegetacji. W Polsce funkcjonują 3 grupy wczesności:  wczesne (do FAO 230), średniowczesne (FAO 240-250) oraz średniopóźne (powyżej FAO 260).

Ze względu na klimat umiarkowany w naszym kraju rolnicy wybierają często odmiany z grupy średniowczesnej (FAO 240-250). Jest to najważniejszy segment rynku kukurydzy przeznaczonej do uprawy na ziarno, dlatego też każda hodowla pragnie zaznaczyć swoją obecność w tym segmencie rynku. 

Czytaj również: Reakcja na rynki towarowe – poniedziałkowe kontrakty na zboże drożeją

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023