PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny żywności wzrosną przez globalny kryzys logistyczny

Ceny żywności wzrosną przez globalny kryzys logistyczny

Autor: Mateusz Chrząszcz 2021-12-08 17:02:14
Ceny żywności

Ceny żywności w najbliższych miesiącach mogą wzrosnąć przez oddziaływanie negatywnych skutków globalnego kryzysu logistycznego.

Jak wynika z prognoz opublikowanych w raporcie UNCTAD, ze względu na zakłócenia łańcucha dostaw, zatłoczone porty morskie i nieefektywne terminale, oczekuje się, że światowe ceny konsumenckie znacznie wzrosną do 2022 roku. Analitycy twierdzą, że tak powinno być.

Wysokie stawki frachtowe zostaną utrzymane

Oczekuje się, że wysokie stawki frachtowe zostaną utrzymane. Gwałtowny wzrost kosztów transportu kontenerowego jest potężnym czynnikiem osłabiającym ożywienie gospodarcze i społeczne po wysiłkach mających na celu przywrócenie światowych rynków do „normalności” po najgorszej pandemii COVID-19. Jeśli to się utrzyma, może to doprowadzić do 11% wzrostu w światowych cenach importowych. a poziom cen konsumpcyjnych wzrósł o 1,5%. w 2023 roku.

Prognozy z raportu UNCTAD potwierdza ONZ. Opublikowała ona comiesięczny raport Indeksu Cen Żywności (FFPI). Raport stwierdza, że ceny żywności rosną. FAO stwierdza, że listopadowa podwyżka oznacza czwarty z rzędu miesiąc wzrostu cen. Indeks jest na najwyższym poziomie od czerwca 2011 roku. Największe cenowe zatrzęsienie było odczuwalne na rynkach zbóż, przetworów mleczarskich i cukru. Inaczej sytuacja prezentuje się na rynkach wołowiny, drobiu i wieprzowiny.

W stosunku do października indeks FFPI wynosił średnio 134,4 punktu, czyli o 1,6 punktu, czyli o 1,2% więcej. Choć wzrost od października do listopada tego roku nie wydaje się duży, FFPI jest o 28,8 punktu lub 27,3% wyższy w porównaniu do listopada 2020 roku.Ceny zywnosci 023

Ceny żywności w górę – głównie zboża i przetwory mleczne

Wśród artykułów spożywczych największy wzrost ceny żywności odnotowano w przypadku zbóż i przetworów mlecznych oraz cukru. Ceny mięsa i warzyw spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem.

W listopadzie indeks cen mięsa FAO wynosił średnio 109,8 punktu, co oznacza spadek o 1,0 punkt lub 0,9% od października. Pomimo tego, że wskaźnik cen mięsa spadł już czwarty miesiąc z rzędu, nadal jest o 16,5 punktu, czyli 17,6% wyższy niż w listopadzie ubiegłego roku.

Międzynarodowe ceny wieprzowiny spadły piąty miesiąc z rzędu w zeszłym miesiącu. FAO podało, że spadek zakupów dokonywanych przez Chiny, zwłaszcza z Europy, jest motorem spowolnienia. Międzynarodowe ceny wołowiny pozostały stabilne, ponieważ spadek cen brazylijskiego mięsa został zrekompensowany wyższymi wartościami eksportu australijskiego, odzwierciedlającymi niższą sprzedaż bydła rzeźnego przy silnym popycie na bydło w ramach odbudowy stada.

W raporcie FAO stwierdzono, że ceny drobiu również były w dużej mierze stabilne, ponieważ światowe dostawy wydawały się wystarczające, aby zaspokoić popyt pomimo ograniczeń po stronie podaży, w szczególności braku kontenerów transportowych i ptasiej grypy w Europie i Azji.

Czytaj również: Kołodziejczak (AgroUnia): Ceny żywności są wysokie przez marże korporacji

kipdip.org.pl/ fot.pixabay