O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny żywności w kwietniu spadły. Dotyczyło to tylko kilku produktów

ceny żywności

Po rekordowych wzrostach w marcu w kwietniu ceny żywności spadły. Obniżki nie objęły jednak wszystkich produktów rolno-spożywczych.

Obecnie mierzymy się z rekordowymi wzrostami cen produktów rolno-spożywczych. W porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 36,4 %. Główny wpływ na taką sytuację mają wysokie ceny energii i obecna sytuacja na Ukrainie. W kwietniu indeks cen FAO osiagnął 158,5 pkt i był o 0,8% niższy od cen w marcu.

Ceny żywności w kwietniu lekko w dół 

Indeks cen żywności FAO, który odzwierciedla międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w kwietniu wynik 158,5 pkt i był o skromne 0,8% niższy od rekordu wszechczasów osiągniętego w marcu. W ubiegłym miesiącu niższe ceny żywności nie objęły jednak wszystkiego. Spadły ceny olejów roślinnych i lekko ceny światowe zbóż. Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł w kwietniu o 5,7% w porównaniu do marca. Spadek był spowodowany niższymi światowymi cenami oleju palmowego, słonecznikowego i sojowego, które z nawiązką rekompensowały wyższe notowania oleju rzepakowego. Z kolei indeks cen zbóż FAO był w kwietniu o 0,4% niższy od rekordowego poziomu z marca. Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych spadły w kwietniu o 1,8%, do czego przyczynił się spadek cen kukurydzy o 3,0 procent, ponieważ sezonowe dostawy z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii pomogły złagodzić presję na rynkach

ceny żywności olej

Wyższe ceny mięsa, cukru i produktów mlecznych

W kwietniu ceny żywności wzrosły w przypadku mięsa, cukru i artykułów mlecznych. Indeks cen cukru FAO wzrósł w kwietniu o 3,3%, oznaczając drugi z rzędu miesięczny wzrost i osiągając poziomy o ponad 20% wyższe niż te zarejestrowane w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Z kolei indeks cen mięsa wyniósł 121,9 pkt, co oznacza wzrost miesięczny o 2,2% i poziom najwyższy w historii. Utrzymująca się siła cen wynikała z wyższych światowych cen mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. 

Jeśli chodzi o indeks cen produktów mlecznych, to w kwietniu odnotowano wzrost na poziomie 0,9 %. Był to ósmy z rzędu wzrostowy miesiąc. W skali roku indeks ten zyskał 23,5%. 

Sprawdź również: Kowalczyk: Ceny mogą rosnąć, ale żywności nie zabraknie

ewgt.com.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023