O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności w dalszym ciągu rosną na całym świecie

Ceny żywności

Które konkretnie ceny żywności rosną najszybciej? Jaki wpływ na wzrosty ma pandemia koronawirusa, a jaki, zastrzyk ogromnej podaży pieniądza w światowej gospodarce?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) od lipca tego roku obserwuje się stały wzrost cen żywności.

Ceny żywności według FAO wzrosły na świecie o 3 procent w porównaniu z wrześniowym notowaniem

Według indeksu obejmującego ceny żywności opracowywanego przez FAO, który pozwala co miesiąc śledzić wahania światowych cen najpopularniejszych produktów spożywczych, ich wzrost wyniósł 133 punkty, czyli o 3 procent więcej w porównaniu z wrześniowym poziomem.

Maksymalny wzrost cen zaobserwowano w kategorii „za oleje roślinne” – plus 9,6 procenta. Na drugim miejscu (ze względu na pogorszenie się rodzajów upraw w głównych krajach eksportujących) są zboża – plus 3,2 procenta i produkty mleczne – plus 2 procent.

Głównym powodem jest bezprecedensowy napływ pieniędzy do światowej gospodarki, a w konsekwencji inflacja

– mówi Georgy Ostapkovich, dyrektor Centrum Studiów Biznesowych Wyższej Szkoły Ekonomicznej:

To jest przewidywalna sytuacja. To jest pandemia, to jest sytuacja siły wyższej, która pojawiła się na świecie i trwa od dwóch lat. Jak pokazuje historia gospodarcza, w czasie siły wyższej, pandemii, wojen, katastrof spowodowanych przez człowieka zawsze panuje globalna inflacja, uruchamiana jest prasa drukarska. Obecnie na świecie wyrzuca się średnio około 15 bilionów, a nawet 17 bilionów dolarów. Wszyscy producenci wszystkich aktywów, w tym żywności, podnoszą ceny za tanie pieniądze

– wyjaśnił Ostapkovich.

Mięso i cukier jako nieliczne z kategorii zanotowały spadki poziomów

Istnieje wiele paradoksów w tym, co dziejeCeny zywnosci 025 się na światowym rynku żywności. Na przykład w 2021 r. odnotowano rekordowe poziomy produkcji i handlu zbożem, a prognozy sugerują spadek zapasów w roku rolniczym 2021-2022. Pandemia odegrała pewną rolę, ale prawdopodobnie nie jest to jedyny czynnik, a obecnej sytuacji z cenami żywności w ogóle nie można nazwać wyjątkową, jestem pewien

– powiedział Wasilij Uzun, Główny Badacz, Centrum Polityki Rolno-Spożywczej, RANEPA.

Są okresy, które nie zawsze mają jasne wyjaśnienie, dlaczego ceny żywności rosną. Na przykład przed kryzysem 2008-2009 ceny były jeszcze wyższe – i to chyba maksimum w XXI wieku. Poradziliśmy nawet naszym braciom z republik środkowoazjatyckich, że zamiast bawełny trzeba siać pszenicę, bo żywność stała się bardzo droga. Bardzo trudno to wszystko wyjaśnić. Wtedy były powody, teraz jest jasne, że pandemia to napędza, chociaż wielkość produkcji nie zmieniła się znacząco

– dodał

Wraz ze wzrostem wskaźnika ogólnego następuje spadek cen mięsa o 0,7 procenta – ze względu na spadek zakupów wieprzowiny z Chin i gwałtowny spadek cen dla Brazylijczyków wołowiny, wzmocnionej przez deprecjację brazylijskiego reala. Również ceny żywności w przypadku cukru spadają o prawie 2 procent, co tłumaczy się spadkiem popytu na niego na rynku światowym oraz prognozą wzrostu jego eksportu przez Indie i Tajlandię.

Czytaj też: Czekają nas dalsze podwyżki cen żywności. Będzie drogo

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023