O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności – kiedy powrócą do poziomu sprzed pandemii?

Ceny żywności

Oczekuje się, że światowe ceny żywności spadną drugi miesiąc z rzędu z powodu nowej uprawy. Jednak teraz koszt głównych produktów rolnych jest o jedną trzecią wyższy niż w lipcu 2020 r., wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Ceny żywności na świecie

W lipcu ceny zbóż spadły o 3% m/m, ale to nadal o 29,6% więcej niż rok wcześniej. Ceny kukurydzy spadły o 6% w oczekiwaniu na dobre zbiory. Ze względu na niski popyt cena jęczmienia spadła o 6,4%, ale cena pszenicy wzrosła o 1,8% do najwyższego poziomu od 2014 roku. Przedłużająca się susza doprowadziła do spadku plonów pszenicy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, co miało wpływ na ceny żywności. W Europie zbiory były zagrożone z powodu ulewnych deszczy, a w Rosji pierwsze zbiory są nadal nieco niższe niż oczekiwano, wyjaśnia FAO.

Ceny żywności w przypadku produktów mlecznych w lipcu spadły o 2,8%, ale to i tak o 14,5% więcej niż w lipcu 2020 roku. Ceny olejów roślinnych spadły w ciągu miesiąca o 1,4%, ale na razie są również wyższe od wartości długoterminowych.

Ceny cukru i mięsa wzrosły na rynku światowym. Po czterech miesiącach wzrostu ceny cukru osiągnęły najwyższy poziom od marca 2017 r. Głównym powodem jest susza, a następnie mróz w Brazylii, największym eksporterze cukru.

Białoruś: Polskie towary znikają z „najlepszych” półek sklepowych

Ceny żywności powrócą do poziomu sprzed pandemii?

Alexander Korbut, wiceprezes Rosyjskiego ZwiązkuCeny zywnosci Zbożowego jest przekonany, że ceny żywności wrócą do poziomu sprzed pandemii. W 2020 r. ceny pobudziły zastrzyki pieniędzy z głównych krajów podczas pandemii, ale wysokie ceny są zawsze bodźcem do zwiększenia produkcji.

W 2010 r. ceny żywności również były na wysokim poziomie, ale potem, stopniowo, produkcja rosła, a ceny spadały.

– mówi ekspert.

Ceny pszenicy, w eksporcie której Rosja jest światowym liderem, wzrosły także na rynku krajowym. Może to częściowo wynik spekulacji, przyznaje ekspert. Taki obraz jest jednak konsekwencją obiektywnych przyczyn. Na początku sierpnia Rosstat doprecyzował dane dotyczące powierzchni zasiewów pod uprawami głównymi.

Wzrost w przypadku cen mięsa jest konsekwencją niekorzystnej sytuacji z chorobami zwierząt pod koniec zeszłego i początku tego roku (ptasia grypa i afrykański pomór świń). Ponadto popyt na mięso pozostaje wysoki: na tle wielu innych produktów nie rośnie ono tak bardzo.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023