PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny żywności na świecie osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat

Ceny żywności na świecie osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-10 14:30:00
Ceny żywności

Światowe ceny żywności wzrosły o 28% w 2021 r. do najwyższego poziomu od dekady. Nadzieje na powrót do bardziej stabilnych warunków rynkowych są niewielkie.

Dane te przekazał Reuters, powołując się na Agencję ds. Żywności ONZ (FAO). Wskaźnik cen żywności nieznacznie spadł w grudniu 2021 r., lecz rósł przez cztery poprzednie miesiące z rzędu ze względu na spadające zbiory i silny popyt na produkty spożywcze. Wyższe koszty żywności napędzały inflację, gdy światowa gospodarka wychodzi z pandemii COVID-19. FAO ostrzega, że ​​wyższe koszty narażają biedniejszych ludzi na ryzyko w krajach zależnych od importu.

Światowe ceny żywności są najwyższe od dekady

Wskaźnik cen żywności FAO wynosił średnio 125,7 punktów w 2021 r., a najwyższy poziom 131,9 był rekordowym od 2011 r.

Wskaźnik miesięczny nieznacznie spadł w grudniu 2021 r., ale rósł przez poprzednie cztery miesiące z rzędu ze względu na spadające zbiory i silny popyt na produkty spożywcze.

Wyższe koszty żywności napędzały inflację, gdy światowa gospodarka wychodzi z pandemii COVID-19. FAO ostrzega, że ​​wyższe koszty narażają biedniejszych ludzi na ryzyko w krajach zależnych od importu.

W swoim najnowszym raporcie agencja do tej pory ostrożnie przewidywała, o ile jeszcze mogą wzrosnąć ceny żywności.

„Chociaż oczekuje się, że zazwyczaj wysokie ceny ustąpią miejsca zwiększonej produkcji, wysokim kosztom zasobów, trwająca globalna pandemia i coraz bardziej niepewne warunki klimatyczne nie dają powodów do optymizmu co do powrotu do bardziej stabilnych warunków rynkowych nawet w 2022 roku” – przekazał w oświadczeniu starszy ekonomista FAO, Abdolreza Abbassiana.

Indeks olejów roślinnych osiągnął rekordowy poziom

Gwałtowny wzrost cen nawozów, związany zCeny zywnosci 026 kolei ze wzrostem cen energii, doprowadził do wzrostu kosztów tzw. nakładów wykorzystywanych przez rolników do produkcji upraw, budząc wątpliwości co do perspektyw plonów zbiorów w 2022 roku.

W grudniu 2021 r. ceny żywności we wszystkich kategoriach indeksu – z wyjątkiem nabiału – spadły, podczas gdy oleje roślinne i cukier znacznie spadły, podała agencja w swoim miesięcznym raporcie.

Pod koniec ubiegłego roku nastąpił spadek popytu, a także obawy o rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa Omicron oraz zmniejszenie dostaw pszenicy z półkuli południowej.

Jednak wszystkie kategorie indeksu wykazały gwałtowne wzrosty w całym 2021 r., a indeks cen olejów roślinnych FAO osiągnął rekordowy poziom.

Kontrakty terminowe na rolnictwo były niestabilne na początku 2022 r., ponieważ rynek nasion oleistych został dotknięty suszą w Ameryce Południowej i powodzią w Malezji.

Czytaj też: Ceny zbóż ponownie notują gwałtowne wzrosty na rynkach

meatinfo.ru/fot.Pixabay