O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny zbóż w Niemczech spadają. Rosja tworzy korytarze humanitarne

Ceny zbóż

Ceny zbóż znalazły się w tym tygodniu pod ogromną presją w Europie i na świecie. Powodem była perspektywa wznowienia wysyłek portowych na Ukrainie.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło w czwartek (02.06), że statki przewożące zboże mogą opuścić ukraińskie porty „korytarzami humanitarnymi”. Ceny pszenicy spadają poniżej 380 euro. Spadają również ceny jęczmienia i kukurydzy. Powodem tego jest (teoretycznie) możliwy eksport z ukraińskich portów Morza Czarnego. W czwartek (2 czerwca) Rosja po raz kolejny potwierdziła otwarcie korytarzy humanitarnych.

Sytuacja na niemieckim rynku zbóż

Ceny zbóż znalazły się w tym tygodniu pod ogromną presją w Europie i na świecie. W piątek ceny pszenicy na europejskim rynku terminowym po raz pierwszy od końca kwietnia spadły poniżej 380 euro za tonę. To prawie 35 euro mniej niż w zeszłym tygodniu i 60 euro zniżki w porównaniu ze szczytowymi cenami z połowy maja.

Powodem była perspektywa wznowienia wysyłek portowych na Ukrainie, co znacznie złagodziłoby obecny dotkliwy niedobór na rynku światowym. Jednak warunki, jakich żądał prezydent Rosji, są nadal niejasne, a rzeczywiste otwarcie ukraińskich portów w krótkim terminie jest bardzo hipotetyczne.

Jednak rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w czwartek, że statki przewożące zboże mogą opuścić ukraińskie porty Morza Czarnego „korytarzami humanitarnymi”, a Rosja jest gotowa zagwarantować im bezpieczeństwo, podała agencja informacyjna Interfax.

Jednocześnie bardzo mało pszenicy przepływa z Indii na rynek światowy, podają handlowcy. Łącznie w zeszłym miesiącu było to prawie 470 000 ton. Jednak co najmniej 1,7 miliona ton pozostaje w portach i może zostać uszkodzonych przez nadchodzące deszcze monsunowe, donosi Reuters. Dozwolone przesyłki trafiały głównie do Bangladeszu, Filipin, Tanzanii i Malezji.

Ceny zbóż

Rekordowe wyniki Australii wpływają na ceny zbóż

Australijscy rolnicy mogą już trzeci rok z rzędu przynosić rekordowe zbiory pszenicy, ponieważ dobra pogoda i wysokie ceny sprzyjają zasiewom. Według analityków, rolnicy w Australii prawie zakończyli tegoroczny zasiew pszenicy na około 14,45 milionach hektarów, co jest rekordowym wynikiem w historii, spowodowanym wysokimi cenami.

Zbiory pszenicy na Ukrainie w 2022 r. prawdopodobnie spadną do zaledwie 19,2 mln ton z 33 mln ton w 2021 r., oszacowało w środę Ukraińskie Stowarzyszenie Handlarzy Zbożem (UGA). Jednocześnie powolny eksport powoduje, że zapasy osiągają rekordowe poziomy. Według UGA tegoroczna produkcja kukurydzy może spaść do 26,1 mln ton z 37,6 mln ton w 2021 roku, a produkcja jęczmienia spadnie do 6,6 mln ton z 10,1 mln ton.

Ukraińscy handlowcy zbożem oczekują również, że w przyszłym sezonie kraj będzie mógł wyeksportować około 10 milionów ton pszenicy i około 15 milionów ton kukurydzy. Jednocześnie eksport z Ukrainy w nowym sezonie może osiągnąć 30 mln ton, pod warunkiem, że możliwości eksportowe na granicach Ukrainy z Europą zostaną podwojone, podała UGA w swoim komunikacie.

Ceny zbóż w tym jęczmienia również znacznie spadły w tym tygodniu. Na niemieckim rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu w piątek (3 czerwca) oferowano 355 euro za tonę, o około 30 euro mniej niż pod koniec maja. Jęczmień również stracił na konkurencyjności w zakresie racji zwierzęcych na rynku krajowym, zwłaszcza w porównaniu z kukurydzą, której dostępność jest obecnie zwiększana przez większe ilości importu z Ameryki Południowej, podają analitycy.

Znacznie spadły też ceny jęczmienia i kukurydzy

Ceny kukurydzy również musiały uporać się ze znacznym spadkiem w tym tygodniu na rynku europejskim. Ceny w piątek (3 czerwca) na europejskim rynku terminowym wyniosły 329 euro za tonę, o 25 euro niżej niż w poprzednim tygodniu io 45 euro niżej niż w połowie maja.

Ukraina eksportuje obecnie znaczne ilości kukurydzy do Europy transportem drogowym lub kolejowym oraz przez Dunaj. Importerzy europejscy kupują również duże ilości w Ameryce Południowej i Północnej. Oprócz znacznego importu z Brazylii, znaczne ilości pochodzą również z Kanady, a ostatnio także z USA.

Komisja Europejska poinformowała o imporcie kukurydzy do Europy na bieżący sezon na dzień 29 maja na poziomie 15,1 mln ton. To nawet o 1,2 mln ton więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Czytaj również: Ceny rzepaku i oleju rzepakowego w zakładach tłuszczowych spadły

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023