O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Światowe ceny zbóż spadają po publikacji raportu USDA

Ceny zbóż

Ceny zbóż, w tym pszenicy, kukurydzy i rzepaku spadają po publikacji danych USDA z których wynika, że wzrośnie eksport, ale globalna produkcja spadnie.

Rynki kontraktów terminowych odpowiedziały na lipcowy raport USDA gwałtownym spadkiem cen. Pszenica i kukurydza, a także soja i rzepak spadły. Niewykluczone, że za obniżka cen w mniejszym stopniu odpowiadają dane USDA niż zapowiedź rozpoczęcia w środę negocjacji między Rosją a Ukrainą w Turcji.

Ceny pszenicy na świecie

Ceny pszenicy spadły najbardziej we wtorek wieczorem po publikacji danych USDA. Drastycznie spadły również ceny kukurydzy. Ceny soi również znacznie spadły na minus. We wtorek wieczorem około godziny 19:00 (czasu środkowoeuropejskiego) kontrakt na przednią pszenicę (wrzesień 2022 r.) w Chicago spadł o 26 centów do 860 centów za buszel. Wysokobiałkowa pszenica jara uprawiana w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła o 36 centów – do 928 centów za buszel.

Czołowa kukurydza w USA (wrzesień) również straciła 36 centów na CBOT przy 600 centach za buszel. Nasiona soi spadły o 52 centy do 1469 centów za buszel. Czołowe ceny rzepaku w Kanadzie spadły z 29 do 837 dolarów za tonę.

Oczywiście specyfikacje z zagranicy miały znaczący (negatywny) wpływ na europejskie ceny zbóż. Na MATIF w Paryżu kontrakt na pszenicę czołową na nowe zbiory (wrzesień) spadł jak kamień o 11,25 euro - do 341 euro za tonę. Kontrakt grudniowy spadł o 10 euro - do 332 euro za tonę.

Ceny zbóż, w tym kontraktu na kukurydzę (sierpień) spadły o 8,75 euro do 317,75 euro za tonę. Ceny rzepaku spadły wraz z rzepakiem. Pierwszy miesiąc sierpnia (nowe zbiory) spadł o 23 euro do 675 euro za tonę.

Ceny zbóż

Ceny zbóż, a negocjacje Ukrainy z Rosją

Minister obrony Turcji Hulusi Akar powiedział we wtorek, że delegacje wojskowe Turcji, Rosji i Ukrainy spotkają się z delegacją ONZ, aby omówić bezpieczny eksport ukraińskiego zboża, donosi Reuters. Spotkanie odbędzie się 13 lipca, powiedział Akar. Ta informacja mogła mieć większy wpływ na ceny zbóż niż dane USDA.

„Delegacje wojskowe z Turcji, Rosji i Ukrainy, a także delegacja ONZ, będą jutro (środa) prowadzić rozmowy w Stambule na temat bezpiecznego transferu zboża oczekującego w ukraińskich portach na drogę morską na rynki międzynarodowe” – powiedział Akar.

Perspektywy USDA dotyczące pszenicy na rok gospodarczy 2022/23 obniżają oczekiwaną globalną produkcję, a także konsumpcję. Jednocześnie oczekuje się większego eksportu i nieco większych zapasów niż w poprzednim miesiącu. Produkcja została zmniejszona o 1,8 mln ton w stosunku do poprzedniego miesiąca do 771,6 mln ton. W porównaniu z ubiegłym rokiem światowe zbiory pszenicy byłyby mniejsze o 7,4 mln ton.

Wielkość zbiorów została skorygowana w dół dla Unii Europejskiej, Ukrainy i Argentyny. Korekty te zostały tylko częściowo zrekompensowane większymi plonami w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Produkcja UE została zmniejszona o 2,0 mln ton do 134,1 mln z powodu trwającej suszy. Według USDA wynika to z mniejszych zbiorów w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Produkcja na Ukrainie została zmniejszona o 2,0 mln ton do 19,5 mln ton. Powodem tego jest zmniejszenie powierzchni zbiorów.

Z kolei produkcja w Kanadzie wzrośnie o 1,0 mln ton do 34,0 mln ton. Tło to większy areał niż początkowo oczekiwano. Rosyjskie zbiory zwiększyły USDA o 0,5 miliona do 81,50 miliona, znacznie poniżej szacunków rosyjskich i innych międzynarodowych analityków, którzy widzą możliwość uprawy rosyjskiej pszenicy do 89 milionów ton.

Raport USDA o stanie światowego zboża

USDA zwiększyło handel światowy o 0,9 mln ton do 205,5 mln ton. Wyższy eksport z Kanady i Stanów Zjednoczonych jest częściowo równoważony niższym eksportem z Argentyny i UE.

USDA obniżył eksport UE z 36,0 mln ton do 35,50 mln ton. Perspektywy eksportowe Rosji pozostały na niezmienionym poziomie 40 mln ton.

Światowa konsumpcja zmniejszyła się o 1,8 mln ton do 784,2 mln, głównie z powodu zmniejszonego zużycia pasz w UE i na Ukrainie. Globalne zapasy kończące się 2022/23 wzrosły o 0,7 mln ton do 267,5 mln, ale pozostają na najniższym poziomie od 2016/17.

Perspektywy światowych zbiorów zbóż gruboziarnistych (kukurydza, jęczmień, sorgo) zakładają niższą produkcję i konsumpcję w porównaniu z poprzednim miesiącem w latach 2022/23.

Z drugiej strony światowa produkcja kukurydzy pozostała prawie na niezmienionym poziomie w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniosła 1 186 mln ton. Oczekuje się również, że światowa konsumpcja kukurydzy wyniesie 1186 mln ton. Jednak w USA produkcja kukurydzy została zwiększona o 1 mln ton do 368 mln ton. Z kolei rosyjska produkcja kukurydzy została zmniejszona z 15,5 mln ton do 14,50 mln ton.

Ceny zbóż reagują na raport USDA

Oczekiwane zbiory kukurydzy na Ukrainie nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniosły 25 mln ton, ale są o 17 mln ton mniejsze od rekordowych zbiorów z zeszłego roku. Produkcja kukurydzy w UE została nieznacznie zmniejszona - do 68,0 mln ton - ze względu na spadek we Włoszech. Światowa produkcja jęczmienia na lata 2022/23 została zmniejszona z powodu cięć dla Kanady i UE.

Główne zmiany w handlu światowym na lata 2022/23 obejmują zwiększenie eksportu kukurydzy do Paragwaju i zmniejszenie eksportu do Rosji. Przywóz kukurydzy do UE pozostał na niezmienionym poziomie 16 mln ton. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, USDA zakłada, że ​​chiński import kukurydzy pozostanie na niezmienionym poziomie 18 mln ton. W ubiegłym roku UE sprowadziła również 16 mln ton kukurydzy, a Chiny 23 mln ton.

USDA ograniczył eksport jęczmienia zarówno do Kanady, jak i do UE. Światowe zapasy kukurydzy wzrosły o 2,5 mln ton do 313 mln w porównaniu z poprzednim miesiącem, nieco więcej niż przed rokiem.

Czytaj również: Ceny skupu zbóż notowały spadki na początku lipca

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023