O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny zbóż spadają, ale rzepak osiągnął historyczny szczyt

Ceny zbóż

Ceny zbóż na czwartkowym zamknięciu zanotowały lekkie spadki. Pszenica unijna zyskiwała przez sporą część dnia, ale dane eksportowe spowodowały spadek.

Ceny spadły z powodu spadku notowań pszenicy w Chicago po słabych danych eksportowych. Na giełdzie w Paryżu kontrakt na starą pszenicę utrzymał się jednak powyżej kwoty 400 euro za tonę. Nie tylko wojna na Ukrainie jest powodem wysokim cen zboża. Również słaby stan upraw pszenicy ozimej za oceanem budzi niepokoje na światowych rynkach.

Rekordowe ceny rzepaku

W czwartek ceny rzepaku ze starych zbiorów pokonały barierę 1000 euro za tonę. Nasiona oleiste cały czas mają podbijane ceny sytuacją na Ukrainie. Nasilenie walk we wschodniej i południowej części kraju oraz brak rozmów pokojowych sugerują, że w tym roku Ukraina odnotuje wyjątkowo niskie zbiory, a eksport będzie nadal mocno ograniczony.

Ceny zbóż spowodowały spadek eksportu tego towaru do USA. USA zakupiła 96,10 tys. ton pszenicy, co stanowi spadek o 39 proc. względem do średniej z 4 tygodnia. Natomiast, eksport kukurydzy wzrósł o 70 proc. do 1,33 mln ton. USDA poinformował w czwartek o dziennej sprzedaży 132 tys. ton soi do Chin.

Ceny zbóż

Ceny zbóż pozostają wysokie przez wojnę

Ceny zbóż notują gwałtowne wzrosty, szczególnie w przypadku pszenicy. Niedobór dostaw z Ukrainy spotyka się ze szczególnie dynamicznym popytem międzynarodowym.

Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w zeszłym tygodniu. Sytuacja na Ukrainie nadal się pogarsza. Obawy dotyczące przedłużającego się konfliktu mają coraz większy wpływ na rynki. Zdolność Ukrainy do prowadzenia wiosennych prac na polach i wznowienia eksportu w perspektywie średnioterminowej wydaje się iluzoryczna. W marcu Ukraina wyeksportowała czterokrotnie mniej zboża niż w lutym.

Minister gospodarki Ukrainy Julia Svyrydenko przekazała, że ​​eksport zbóż w tym kraju drastycznie spadł w marcu w porównaniu do lutego. W marcu wyeksportowano około 1,1 mln ton ukraińskiej kukurydzy, 309 000 ton pszenicy i 118 000 ton słonecznika. Wojna całkowicie zablokowała eksport ukraińskich produktów rolnych z Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Kraj stara się obsługiwać eksport do sąsiednich krajów koleją i transportem drogowym oraz wysyłać zboże przez porty na Dunaju.

Czytaj również: Eksport zbóż z Ukrainy zanotował czterokrotny spadek wolumenu

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023