O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż reagują wzrostami na trwający kryzys rynkowy

Ceny zbóż

Ceny zbóż nowych zbiorów notują obecnie najwyższe poziomy w historii. Nowy tydzień na giełdach rozpoczął się od kolejnych wzrostów cenowych

Nowe zbiory są zagrożone z wielu stron – a wraz z nimi globalna podaż. Istnieje wiele przyczyn rosnących cen zbóż m.in: ograniczenia eksportowe w Indiach i wyższe podatki wywozowe w Argentynie, straty produkcyjne związane z pogodą w Europie, USA i Indiach, globalne problemy logistyczne oraz rosnące koszty i premie za ryzyko i oczywiście konsekwencje wojny na Ukrainie.

Notowania zbóż na światowych rynkach

Ceny zbóż w dalszym ciągu reagują na kryzysową sytuację na rynkach. Wskazują na spodziewane niedobory i problemy z dostawami: restrykcje eksportowe w Indiach i wyższe podatki eksportowe w Argentynie, straty produkcyjne związane z pogodą w Europie, USA i Indiach, światowe problemy logistyczne, eksplodujące koszty i premie za ryzyko oraz oczywiście konsekwencje wojny na Ukrainie.

Ceny pszenicy w przypadku nowych upraw wahały się w zeszłym tygodniu od 420 euro do rekordowego poziomu 440 euro za tonę na europejskim rynku kontraktów terminowych. Nowy tydzień zaczyna się od znacznych. Europejskie ceny zbóż prawdopodobnie pójdą w ich ślady.

Za jęczmień paszowy z nowych zbiorów w piątek na hamburskim rynku hurtowym i porcie eksportowym oferowano prawie 385 euro za tonę. Ceny kukurydzy we wczesnych terminach wynosiły 360 euro za tonę na europejskim rynku kontraktów terminowych i 364 euro za tonę dla nowej uprawy. Na hamburskim rynku hurtowym za kukurydzę zaoferowano prawie 400 euro.

Ceny zbóż

Czynniki wpływające na rosnące ceny zbóż

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez powiedział w piątek, że wyższe cła eksportowe pomogłyby powstrzymać gwałtownie rosnące ceny żywności, ale przyznał, że brakuje mu poparcia w Kongresie, by przeforsować przepisy zwiększające podatki dla dużego producenta zbóż.

Kraj Ameryki Południowej, największy na świecie eksporter przetworzonej soi oraz drugi co do wielkości eksporter kukurydzy i jeden z największych eksporterów pszenicy. Jednocześnie inflacja w kraju wynosi prawie 60%. 

„Musimy coś zrobić, aby oddzielić krajowe ceny zbóż od cen międzynarodowych. Sposobem na to jest taryfa” – powiedział Fernandez lokalnym mediom.

Rząd podniósł już w marcu podatki eksportowe na olej sojowy i mąkę sojową z 31 proc. do 33 proc. i utworzył fundusz stabilizacyjny pszenicy, aby obniżyć lokalne ceny mąki. Jednak wyższe cła na soję, kukurydzę i pszenicę musiałyby zostać zatwierdzone przez Kongres. Cła eksportowe wynoszą obecnie 12% na pszenicę i kukurydzę oraz 33% na soję. 

Indie również ogłosiły w zeszłym tygodniu ograniczenia eksportowe na pszenicę, co wpłynęło na rosnące ceny zbóż. Ogłoszeniu temu towarzyszyły jednak środki łagodzące, ale fala upałów, która znacząco ogranicza nowe zbiory, w ostatnich tygodniach mocno nadszarpnęła ambicje eksportowe kraju.

Czytaj też: Pszenica drożeje na giełdzie w Chicago. W Paryżu nowe maksima

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023