O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny zbóż ponownie rosną. Zawirowania w światowym eksporcie

Ceny zbóż

Egipt, największy na świecie importer pszenicy, anulował kontrakty na dostawę łącznie 240 tys. ton ukraińskiej pszenicy. Z tego powodu ceny zbóż wzrosły.

Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w tym tygodniu pomimo możliwego eksportu zbóż z Ukrainy. Teraz największy importer zboża, Egipt, odwołał duży transport z Ukrainy. Na światowych giełdach w czwartek ceny pszenicy wzrosły o 3 euro do 343 euro za tonę. Wiodący kontrakt na kukurydzę wzrósł o 4,50 euro do 357 euro za tonę i tym samym po raz pierwszy od dłuższego czasu był notowany powyżej pszenicy.

Co dalej z eksportem pszenicy do Egiptu?

W ukraińskich portach Morza Czarnego utknęło obecnie około 80 statków. Najwyraźniej obecnie brakuje personelu, który mógłby przywrócić statki do eksploatacji, a ubezpieczenie jest wysokie.

Egipt, największy na świecie importer pszenicy, anulował kontrakty na łącznie 240 000 ton ukraińskiej pszenicy. Zostały one zarezerwowane przez egipskiego państwowego kupca zboża GASC z dostawą w lutym i marcu, ale nigdy nie zostały dostarczone z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Donosi o tym Reuters i inne międzynarodowe agencje informacyjne, powołując się na źródła egipskie.

Reuters wcześniej informował w maju, że kilka 100 000 ton ukraińskiej pszenicy kupionej wcześniej przez Egipt utknęło na Ukrainie, jeden statek utknął w porcie, a cztery inne czekają na załadunek. GASC zwolniło teraz firmy handlowe, które miały dostarczać zboże, z ich zobowiązań umownych, powiedział, chociaż w umowach nie ma klauzuli siły wyższej.

Najwyraźniej pomimo planowanego otwarcia ukraińskich portów Morza Czarnego nie oczekuje się już planowej dostawy zamówionego zboża. Podobno Egipcjanie szukają innych dostawców brakujących dostaw – takich jak Rosja czy Francja, Rumunia i Niemcy, co wpłynie na światowe ceny zbóż.

Rosja i Ukraina w zeszłym tygodniu podpisały umowę o wznowieniu eksportu zboża i nawozów z Morza Czarnego, które zostały zablokowane przez wojnę. Nie było jasne, czy kontrakty GASC zostały anulowane przed uzgodnieniem umowy wznowienia żeglugi.

Ceny zbóż

Ceny zbóż rosną od miesięcy

Egipt, zwykle największy na świecie importer pszenicy, jest mocno uzależniony od dostaw pszenicy z Morza Czarnego, które zostały zakłócone przez blokadę portu. Od tego czasu kraj stara się znaleźć innych dostawców, kupując w lipcu ponad milion ton pszenicy w drodze przetargów i zakupów bezpośrednich (m.in. z Niemiec) w celu zwiększenia swoich rezerw strategicznych.

Import egipskiej pszenicy do Egiptu, zgodnie z prognozą USDA, wyniósł w ostatnim roku gospodarczym 2021/22 11,5 miliona ton, a analitycy amerykańscy spodziewają się importu 11 milionów ton w nowym sezonie 2022/23. Łączny udział Ukrainy i Rosji w dostawach przed wojną wyniósł 85 proc. – informują analitycy AKP-Inform.

Jednak w ukraińskich portach Morza Czarnego utknęło około 80 statków. Najwyraźniej obecnie brakuje personelu do ponownego uruchomienia statków, ponieważ marynarze często byli ewakuowani na początku konfliktu. Gdy konflikt rozpoczął się pod koniec lutego, około 2000 marynarzy z całego świata zostało pozostawionych na pokładzie 94 statków w ukraińskich portach.  Takie informacje również wpływają na ceny zbóż na światowych giełdach.

Zgodnie z umową za pośrednictwem ONZ pierwsze dostawy ukraińskiego zboża mogą teoretycznie opuścić porty Morza Czarnego w ciągu kilku dni, mówią urzędnicy. Oczekuje się jednak, że niewielu marynarzy będzie chętnych do podróży do regionu, dopóki nie zobaczą bezpiecznego przejścia pierwszych statków, które będą oprowadzane po minach morskich.

Od początku wojny siedem statków handlowych zostało trafionych rakietami, z których dwa zatonęły. Międzynarodowy rynek ubezpieczeniowy sklasyfikował cały region jako obszar wysokiego ryzyka, co oznacza wzrost kosztów transportu zboża.

Czytaj również: Ceny skupu zbóż przeważnie notowały spadki w połowie lipca

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023