PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny zbóż najwyższe od ponad dekady. Grozi nam poważny kryzys

Ceny zbóż najwyższe od ponad dekady. Grozi nam poważny kryzys

Autor: Tomasz Racki 2022-03-02 13:34:00
ceny zbóż idą na rekord

Wojna z Rosją hamuje dostawy zbóż od niektórych najważniejszych producentów. Przekłada się to na ceny zbóż na rynkach.

Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły poziom 10 dolarów za buszel. Sytuacja ta może spowodować zakłócenia na rynkach w najbliższych latach – ocenia w środę Bloomberg.

Ceny żywności szaleją

"Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły poziom 10 dolarów za buszel. Z kolei kukurydza jest najdroższa od dziewięciu lat. Cena oleju sojowego pobiła rekord" – wymienia Bloomberg.

"Inflacja cen żywności na całym świecie może przyspieszyć" – wskazał Bloomberg.

"Wielu rolników na Ukrainie walczy w obronie swojego kraju. Jest mało prawdopodobne, że wiosną zajmą się wysiewem. Ponadto w czasie konfliktu destrukcji ulega infrastruktura" – napisali autorzy depeszy.

Ceny zbóż rekordowe

"Ceny zbóż już wcześniej rosły z powodu ograniczonych dostaw po nieudanych żniwach i braku siły roboczej. Wydarzenia ostatnich tygodni mogą przyczynić się do pobicia rekordów cenowych żywności na całym świecie" – zaznaczył Bloomberg. "W czwartek ONZ opublikuje swój najnowszy indeks cen" – przypomniano.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Czytaj także: Izba Zbożowo-Paszowa wykluczyła firmę z kapitałem rosyjskim

PAP/fot. pixabay