PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu spadają. Czy Turcja pomoże w eksporcie?

Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu spadają. Czy Turcja pomoże w eksporcie?

Autor: Świat Rolnika 2022-05-31 15:30:00
Ceny zbóż

Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu spadły w poniedziałek po informacji, że Rosja wyraziła gotowość do uwolnienia eksportu zbóż z ukraińskich portów.

Według światowych mediów jest to efekt działań dyplomatycznych Turcji, która chce pomóc w transporcie zboża. Ukraina informuje, że nadal posiada ponad 20 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport. Tymczasem, giełda w Chicago była nieczynna z powodu Dnia Pamięci w USA.

Ceny wszystkich zbóż spadają

Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu 30 maja spadły nieznacznie. Cena kukurydzy z kontraktem na czerwiec obecnie wynosi 351,25 dolarów, co jest spadkiem o 0,28 proc. Kukurydza z kontraktem na listopad jest o 25 centów droższa. Pszenica z kontraktem na wrzesień 2022 roku kosztowała 406 dolarów. Jest to spadek o 1,93 proc.

W poprzednim tygodniu ceny zboża również spadały. Miały na to wpływ prognozy doskonałych zbiorów i eksportu zbóż z terytorium Rosji.

Głównym czynnikiem spadku cen jest prognoza rosyjskiego IKARA, który to podniósł swoje prognozy krajowych zbiorów pszenicy do przynajmniej 85 mln ton, a eksport do 39 mln ton w nadchodzącym sezonie.

Ceny zbóż

Kukurydza traci na wartości

Rosyjski IKAR nie jest jedyną przyczyną spadku ceny zbóż. Drugą, równie ważną, przyczyną jest rosnąca presja międzynarodowa na rosyjski Kreml. Społeczność międzynarodowa żąda, aby Rosja odblokowała okupowane przez nią ukraińskie porty.

Aby zapobiec jeszcze większemu kryzysowi żywnościowemu, pojawiają się pomysły na stworzenie korytarza żeglugi z portu w Odessie, ubezpieczanego przez międzynarodowe siły zbrojne.

Równolegle Europa stara się uruchomić alternatywne drogi transportu z Ukrainy, które jednak są tylko namiastką możliwości transportu morskiego. Według różnych źródeł na Ukrainie zmagazynowane jest jeszcze 20-27 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport.

Na giełdzie w Chicago kukurydza taniała wraz z nadrabianiem zaległości w amerykańskich zasiewach tego zboża. Taniała również pod wpływem informacji, które głosiły, jakoby Chiny zgodziły się na import kukurydzy z Brazylii, żeby zastąpić brak ukraińskich dostaw. Taka sytuacja zdecydowanie nie jest na rękę amerykańskim eksporterom kukurydzy.

Czytaj również: Ogromny koszt eksportu zboża z Ukrainy. Kluczowe odzyskanie portów

E-wgt.pl /fot.pixabay


Ceny paliw nie spadają! Czekają nas najdroższe wakacje w historii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 08:00:00

BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 18:00:00

Ceny ropy spadły na rynku w USA pierwszy raz od początku kwietnia

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-24 21:30:00

BULT SMOGOWICZE