O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż – olbrzymie zakupy Chin utrzymują je na wysokim poziomie!

Ceny zbóż

W ostatnich miesiącach Chiny zakupiły duże ilości zboża paszowego, pszenicy i soi. Jest to główna przyczyna przez którą ceny zbóż na świecie gwałtownie wzrosły i utrzymują się na wysokim poziomie.

Ceny zbóż – słabe i niskiej jakości zbiory powodem olbrzymich zakupów Chin

Na początku grudnia Państwo Środka po raz pierwszy od dziesięcioleci zamówiło ryż także u jednego z największych światowych eksporterów Indii. Przyczyny boomu importowego są złożone. Z jednej strony Chiny straciły znaczną część swoich zbiorów lub przyniosły jedynie słabą jakość z powodu masowych powodzi w regionach zbożowych.

Ponadto susza w najważniejszych północno-wschodnich regionach kraju uprawiających kukurydzę zapewniła pożądane bezpieczeństwo dostaw pozostałych. W każdym razie skutkiem są gwałtownie rosnące ceny zbóż na chińskim rynku krajowym do coraz to nowych szczytów oraz ogromny boom importowy każdej wielkości, a także ustalane na szczeblu centralnym kontyngenty importowe oparte na cenach.

Decydującą rolę odgrywają z pewnością dwie główne obawy Chińczyków – z jednej strony bezpieczeństwo żywnościowe po złych zbiorach, czyli import pszenicy i ryżu. Z drugiej strony podaż szybko rosnących populacji świń po afrykańskim pomorze świń – tj. zaopatrzenie rynku w wystarczającą ilość zbóż paszowych, takich jak kukurydza , jęczmień i sorgo, a także soję.

W każdym razie ogromny apetyt Chin na zboże był głównym motorem napędowym na światowych rynkach i miał decydujący wpływ na to, że ceny zbóż w Europie, USA i Rosji wzrosły bardzo wysoko – a w wielu przypadkach osiągnęły nawet wieloletnie maksima.

Czytaj też: Światowe ceny żywności osiągnęły w listopadzie sześcioletni rekord!

Ceny zbóż – USDA przedstawi nową ocenę nadchodzących zbiorów w Ameryce Południowej

Chiny będą importować zboże, kiedy będąCeny zboz 027 tego potrzebować i kiedy dyktuje im to rynek

– powiedział ekonomista rolniczy Joe Janzen. Obecnie importowana kukurydza kosztuje mniej (pomimo wysokich cen) niż krajowa kukurydza produkowana w Chinach.

Janzen uważa, że ​​chińscy rolnicy mogą zwiększyć produkcję kukurydzy o 3 procent w ciągu następnego roku z powodu wysokich cen. Może to zmniejszyć zapotrzebowanie na import do 10,5 miliona ton w 2021/22.

Ukraina, ostatni dominujący dostawca, prawdopodobnie podniesie się z tegorocznych niewielkich zbiorów, a kolejnym konkurentem jest Brazylia. Dopiero okaże się, jak bardzo sucha pogoda w Ameryce Południowej wpłynęła na zbiory kukurydzy i soi w Brazylii i Argentynie.

Dziś wieczorem USDA przedstawi nową ocenę nadchodzących zbiorów w Ameryce Południowej. Dodatkowo w przypadku pszenicy i jęczmienia, oprócz bardzo dużych zbiorów australijskich, bardzo wysokie prognozy zbiorów z Kanady również mogą obniżyć ceny zbóż – bo te zbiory poszerzają również ofertę dla chińskich kupców.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023