O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny wołowiny w Unii Europejskiej osiągają nowe rekordowe poziomy!

Ceny wołowiny

Podaż bydła gotowego do uboju jest obecnie ograniczona w Unii Europejskiej. W rezultacie ceny wołowiny rzeźnej osiągnęły nowy rekordowy poziom na rynkach unijnych.

Ceny wołowiny osiągają rekordowe poziomy przez ograniczoną podaż na rynkach unijnych

Ponieważ w Unii Europejskiej popyt na wołowinę, który ponownie wzrósł po pandemii koronawirusa, spotyka się tylko z ograniczoną podażą. Oznacza to obecnie rekordowe ceny wołowiny rzeźnej. Pod koniec września rzeźnie w Unii Europejskiej po raz pierwszy w tym tysiącleciu musiały płacić średnio ponad 400 euro za 100 kilogramów masy ubojowej za młode buhaje w klasie R3. W tygodniu 3 października średnia cena wzrosła do 405,79 euro za 100 kilogramów.

W niemieckiej Bawarii oficjalna oferta cenowa dla młodych buhajów R3 w rzeźni bezpłatnej osiągnęła poziom 4,20 euro za kilogram. Ze względu na zmniejszające się stada bydła w UE i sezonowo rosnący popyt jesienią oraz w okresie świątecznym, początkowo nie widać oznak osłabienia na ceny wołowiny.

Krowy rzeźne klasy handlowej O3 również podrożały w UE, a mianowicie o 1,54 euro lub 0,5 procenta do poziomu 334,57 euro za 100 kilogramów. Według Komisji Europejskiej oznacza to również nowy rekordowy poziom od ponad 20 lat. Według danych zgłoszonych do Brukseli przez Federalny Urząd Rolnictwa i Żywności (BLE), poziom cen był tam drugi najwyższy w UE po Szwecji i wynosił 357,48 euro za 100 kilogramów.

Na początku października jałówki rzeźne klasy R3 również osiągnęły długoterminową wartość szczytową w średniej UE 414,25 euro za 100 kilogramów, co stanowiło wzrost o 5,06 euro – czyli 1,2 procenta powyżej poziomu z poprzedniego tygodnia.

Czytaj też: Ceny świń nadal notują spadki! Dramat hodowców trwa

Ceny wołowiny – kurczące się unijne stada kolejnym impulsem dla wzrostu poziomów

Hossa jest napędzana przez spadające liczbyCeny wolowiny 023 ubojowe. Według Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat) ubój bydła w UE spadł o 0,4 procenta do poziomu 13,01 miliona sztuk od stycznia do lipca 2021 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Produkcja wołowiny w UE zmniejszyła się o 1,2 procenta do 3,95 miliona ton. Te dwa czynniki przełożyły się w głównej mierze na rosnące ceny wołowiny, które obecnie osiągają rekordowe poziomy.

Przez pozostałą część roku, jeśli istnieje prawdopodobieństwo wzrostu popytu, trudno oczekiwać większej podaży, ponieważ stada bydła ponownie spadały w dniu liczenia w maju i czerwcu 2021 roku.

Według Eurostatu 13 państw członkowskich objętych raportem – które stanowią około 92 procent całego stada UE – posiadało tej wiosny 70,35 miliona sztuk bydła; to prawie o 400 tysięcy sztuk lub 0,6 procenta mniej niż w ubiegłorocznym badaniu. W kilku krajach, w tym we Francji i Niemczech, liczebność stad spadła do ​​historycznych minimów.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023