PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny wołowiny będą stabilne. Holenderska Agencja przedstawia dane

Ceny wołowiny będą stabilne. Holenderska Agencja przedstawia dane

Autor: Emilia Gromczak 2021-12-29 20:30:00
Ceny wołowiny

Globalny niedobór bydła rzeźnego podnosi jego cenę. Oczekuje się, że ceny wołowiny przez jakiś czas pozostaną stabilna.

Dane z Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości (RVO.nl) pokazują, że tygodniowo średnio 9243 sztuk bydła (do 49 tygodnia włącznie) jest ubijanych w Holandii. W 2020 r. liczba ta wynosiła średnio 10 888 zwierząt tygodniowo. Zmniejszeniu podaży wołowiny towarzyszyły w tym roku wzrosty cen. Wraz z rozpoczęciem blokady w marcu 2020 r. cena wołowiny spadła z 3,20 euro za kilogram do 2,80 euro za kilogram.

Wzrost cen przyspieszył od września

Zmniejszeniu podaży wołowiny towarzyszyły w tym roku wzrosty ceny wołowiny. Wraz z rozpoczęciem blokady w marcu 2020 r. cena wołowiny spadła z 3,20 euro za kilogram do 2,80 euro za kilogram. Następnie cena powraca i po spadku w październiku/listopadzie 2020 r. utrzymuje trend wzrostowy. ceny wołowiny stabilne

Wzrost cen wołowiny przyspieszył od września br. Cena wynosi teraz około 4 euro za kilogram, o 30 procent powyżej poziomu z marca 2020 r. Derk Jan Kuenen, przewodniczący komisji ds. sektora wołowiny i zwierząt gospodarskich, przypisuje wzrost cen globalnemu niedoborowi. Ważną przyczyną jest kontyngent mięsa z Ameryki Południowej w połączeniu z gwałtownie zwiększonymi kosztami transportu. Ponadto cena mleka jest dobra, a Kuenen wie, że wielu holenderskich hodowców zwierząt gospodarskich hoduje zwierzęta, ponieważ krążą pogłoski o datach referencyjnych dla fosforanów i CO2.

Ceny wołowiny pozostaną stabilne

Ogólne oczekiwania wskazują, że ceny wołowiny utrzymają się na stabilnym poziomie. Przyczyniają się do tego koncepcje holenderskiej wołowiny, które przyjęli Albert Heijn i Jumbo, mówi Kuenen. W 2021 r. podaż wołowiny w Europie spadnie o ponad 0,5 proc. w porównaniu z 2020 r. W 2022 r. podaż ma spaść o 1,3 proc. W Niemczech, gdzie tradycyjnie jest tuczonych wiele bydła, analitycy spodziewają się spadku produkcji o 5 procent z powodu ogólnego złego samopoczucia w sektorze hodowlanym.

Sprawdź: Jacek Zarzecki: Wyzwaniem w 2022 roku będzie utrzymanie wysokiej ceny żywca

nieuweoogost.nl/fot.pixabay.com