PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny wieprzowiny w Chinach kontynuują wzrostowy trend

Ceny wieprzowiny w Chinach kontynuują wzrostowy trend

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-06 10:30:00
Ceny wieprzowiny

Ceny wieprzowiny w Chinach wzrosły o 60 procent od maja do lipca. Agencje rządowe proszą duże firmy o zapewnienie stałych dostaw. 

Analitycy uzasadniają ten gwałtowny wzrost cen znacznie mniejszą podażą w wyniku gwałtownego zmniejszenia pogłowia trzody chlewnej. Tłem tego rozwoju była szybka i finansowana przez państwo masowa odbudowa chińskiej populacji świń po epidemii ASF. Rezultatem tego boomu był spadek cen o ponad połowę i ogromne straty dla hodowców trzody chlewnej.

Ceny wieprzowiny wzrosły o 60% od maja

Od początku maja ceny wieprzowiny na rynku terminowym w Dalian wzrosły o 60%. Analitycy uzasadniają ten gwałtowny wzrost cen znacznie mniejszą podażą w wyniku gwałtownego zmniejszenia pogłowia trzody chlewnej. Tłem tego rozwoju była szybka i finansowana przez państwo masowa odbudowa chińskiej populacji świń po epidemii ASF. Także w ogromnych wieprzowych wieżowcach i gigantycznych "świńskich miasteczkach".

Rezultatem tego boomu był spadek cen o ponad połowę i ogromne straty dla hodowców trzody chlewnej. Również w Chinach koszty gwałtownie wzrosły w ciągu ostatniego roku. Do tego doszedł światowy wzrost cen zbóż i śruty sojowej. Obecnie wydaje się, że sytuacja się odwróciła.

Agencje państwowe – takie jak Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) – podają „irracjonalną niechęć do sprzedaży” jako główną przyczynę gwałtownego wzrostu cen, donosi agencja informacyjna Reuters.

Najwyraźniej doszło do spotkania kryzysowego między Narodową Komisją Rozwoju i Reform (NDRC) a dużymi firmami produkcyjnymi z powodu gwałtownie rosnącej ceny wieprzowiny i jej dużego wpływu na ceny żywności. Chińskie agencje wezwały następnie firmy do zapewnienia stałych dostaw, powiedział w oświadczeniu, po gwałtownym wzroście cen w ostatnich miesiącach.

Ceny wieprzowiny

Władze Chin oskarżają media o manipulowanie cenami

Raport NDRC powiedział również, że niektóre media przesadzały i fabrykowały informacje o rosnących cenach, zwiększając niechęć rolników do sprzedaży. 

„Obecnie zdolność produkcyjna żywca wieprzowego jest ogólnie rozsądna i wystarczająca” – powiedział NDRC w oświadczeniu. Zgodnie z tym, konsumpcja jest obecnie słaba i nie ma podstaw do trwałego wzrostu cen.

Wątpliwe jest jednak, czy to oficjalne oświadczenie pomoże uspokoić rynek. W każdym razie ceny wieprzowiny na rynku terminowym w Dalian mówią innym językiem. Wzrosty cenowe utrzymują się na początku lipca. Dotyczy to zarówno aktualnej daty lipcowej, jak i późniejszych dat jesiennych. Są one znacznie wyższe. Dopiero wtedy ceny nieznacznie spadają lub konsolidują się na wysokim poziomie.

Lipcowy kontrakt na żywą świnię , będący przedmiotem obrotu na Dalian Commodity Exchange, zamknął się 4 lipca na poziomie 19 950 juanów za tonę, najwyższym od czerwca ubiegłego roku. Kolejna wrześniowa data zakończyła się nawet na poziomie 22 250 juanów za tonę (2931 euro), najwyższym poziomie od maja 2021 roku.

Było to jednak nadal znacznie mniej niż ostatni szczyt  gdy ceny wieprzowiny wynosiły 29 600 juanów w lutym 2021 r. Wielcy producenci świń musieli zobowiązać się na spotkaniu NDRC, że w przyszłości będą dokonywać uboju w regularnym tempie i nie będą gromadzić zapasów, donosi Reuters.

Tymczasem wielcy producenci wieprzowiny, tacy jak Muyuan Foods, mówią inwestorom, że ostatnia podwyżka cen wynika głównie z umiarkowanej poprawy podaży i popytu, a nie z czynników emocjonalnych lub innych krótkoterminowych.

Czytaj też: Wieprzowina będzie droga. Ceny rosną w całej Europie

agrarheute.com/fot.Pixabay