PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny wieprzowiny ponownie notują znaczne wzrosty w Chinach

Ceny wieprzowiny ponownie notują znaczne wzrosty w Chinach

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 14:30:00
Ceny wieprzowiny

W Chinach nastroje na rynku trzody chlewnej nieco się poprawiły, ponieważ ceny wieprzowiny rzeźnej wzrosły o około 43% w porównaniu z marcem 

Obecne notowania wieprzowiny sprawiają, że hodowla trzody chlewnej ponownie stała się opłacalna, pomimo wysokich kosztów paszy. Według państwowego systemu monitorowania liczba sprzedanych tuczników spadła w maju o 0,2% m/m, co zbiegło się w czasie ze wznowieniem konsumpcji i wzrostem cen.

Notowania wieprzowiny od marca wzrosły o 43% 

Według lokalnych analityków ceny wieprzowiny rzeźnej w Chinach stale rosły od czasu spadku w marcu i obecnie ponownie zaczynają przynosić zyski hodowcom. Średnia cena producenta na początku tego tygodnia wynosiła 16,64 juana za kg żywej wagi (2,36 euro); to o 43% więcej niż w połowie marca i o 25% więcej niż dokładnie rok temu. Chociaż ceny pasz w Chinach również wzrosły, zdaniem ekspertów próg rentowności wynosi około 15 juanów/kg (2,13 euro) i został przekroczony.

Główny analityk ds. monitorowania rynku wieprzowego w Ministerstwie Rolnictwa Pekinu, Wang Zuli, powiedział prasie, że według państwowego systemu monitorowania liczba sprzedanych tuczników spadła w maju o 0,2% m/m, co zbiegło się w czasie ze wznowieniem konsumpcji i wzrostem cen. Bardziej optymistyczne nastroje można również zaobserwować w liczbie utrzymywanych loch, mówi Wang. Pod koniec maja wzrosły one ponownie po raz pierwszy od dziesięciu miesięcy, o 0,4% w porównaniu z kwietniem do 41,92 mln sztuk. Odpowiada to 102,2% docelowej wartości co najmniej 41 mln loch.

Ceny wieprzowiny

Ceny wieprzowiny będą nadal rosły w drugiej połowie roku

Rzecznik Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, Meng Wei, spodziewa się, że ceny wieprzowiny będą nadal rosły w drugiej połowie 2022 r. z powodu niewystarczającej podaży i rosnącego popytu. Odniósł się do zmian na rynku kontraktów terminowych Dalian Commodity Exchange (DCE). 

Kurs rozliczeniowy dla żywca wieprzowego za listopadowe kontrakty terminowe na początku tego tygodnia wynosił 19,97 CNY/kg (2,84 euro), natomiast kontrakty z wykupem w pracowitym styczniu zostały rozliczone po 20,64 CNY/kg (2,93 euro).

Czytaj też: Ceny skupu świń zaczną notować wzrosty w niedalekiej przyszłości

meatinfo.ru/fot.Pixabay